قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
صفحه 5 از 7 نخستنخست ... 34567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 50 از 66
Like Tree47Likes

موضوع: آموزش اورکلاک پردازنده های amd

OCH Member
    MASTER Oc آواتار ها
    تشکر شده 376 بار در 27 پست
    MASTER Oc آنلاین نیست.

آموزش اورکلاک پردازنده های amd

بهتره اول چند اصطلاح رو تعریف کنیم:

Northbridge Speed : به عبارتی فرکانس کاری پل جنوبی مادربرد می باشد که در پردازنده تعبیه شده است افزایش این فرکانس باعث ناپایداری سیستم و همچنین افزایش پهنای باند حافظه اصلی و حافظه نهان سطح 3 پردازنده می شود.که به صورت زیر محاسبه می شود:
    FSB*NorthbridgeMultiplier

HyperTransportLink Speed : یا HT SPEED فرکانس کاری اتصالات نقطه به نقطه بین پردازنده و CHIPSET می باشد.که به صورت زیر محاسبه می شود:
    FSB*HyperTransport Multiplier

در پردازنده های AMD نیز مانند همه پردانده ها CORE SPEED یا CPU Frequency به صورت زیر محاسبه می شود:
    FSB*CPU
    Multiplier

چگونگی محاسبه فرکانس رم ها:

FSB*Memory Multiplier : Divider

توجه: قبل از هراقدامی پارامتر های زیر که مربوط به کنترل مصرف انرژی می باشند را از طریق بایوس غیر فعال کنید.
    c1 یا CPU Enhanced Halt Stateو AMD Cool'n'Quiet, CPU Spread spectrum

همین طور که کاملا مشخص است دو راه برای بالا بردن فرکانس پردازنده وجود داره 1.افزایش Multiplier و 2.افزایش FSB

اما متاسفانه همه پردازنده ها قابلیت تغییر Multiplier را دارا نمی باشند به عبارت دیگر تنها راه برای اورکلاک پردازنده های AMD غیر BE افزایش FSB است.

توجه داشته باشید که با بالا بردن فرکانس مسیر مادربرد (FSB) در حقیقت موارد دیگری را نیز به جز فرکانس پردازنده افزایش می دهید
    این فرکانس ها عبارتند از NB و HT
    و رم ها که با بالا بردن FBS افزایش پیدا می کنند.

نگاهی‌ به ولتاژ ها:

CPU Voltage:
    ه Vcore یا CPU VDD ولتاژ اصلی‌ پردازند است که بنا به نوع پردازنده متفاوت خواهد بود از ان ولتاژ برای پایداری پردازند در فرکانس هاتی بالا تر استفاده میشه.

Northbridge Voltage: برای افزایش فرکانس NB گاهی نیاز به افزایش این ولتاژ است ، این ولتاژ به صورت دیفالت ۱.۲v است و افزایش این ولتاژ رو با خنک کنند AIR بیشتر از ۰.۰۵ تا ۰.۱۵ پیشنهاد نمیکنم. گاهی اوقات برای اورکلاک در فرکانس های بالا RAM این ولتاژ میتواند کمک بزرگی‌ باشد (برای کاهش محدودیت مموری کنترلر پردازند)

HyperTransport Voltage: این ولتاژ ۱.۲V به صورت دیفالت می‌باشد و با افزایش این ولتاژ میتوانید به فرکانس های بالاتری در HT برسید دقت داشته باشید که افزایش ۰.۱v بیشتر برای خنک کنند AIR میتواند خطر آفرین باشد.

CPU-NB Voltage
    : یا به زبانی دیگر CPU VID این ولتاژ برای اورکلاک در دما زیر 0 کاربرد زیادی دارد اما پیشنهاد می‌کنم بیشتر از ۰.۱v با خنک کننده AIR به این ولتاژ اضافه نکنید.به صورت دیفالت۱.۲V می‌باشد.

بهتر از اور کلاک پردازند هاتی amd را به بخش کلی‌ تقسیم کنیم :
    ۱.اور کلاک پردازند‌های ضریب باز یا بلک ادیتشین
    ۲.اور کلاک پردازند‌های معمولی‌

ابتدا به اور کلاک پردازند‌های معمولی‌ amd می‌پردازیم:

بر طبق روال همیشگی ‌FSB یا همان فرکانس مسیر مادر بورد را ۵mhz افزایش دهید از طرفی‌ چون با این کار فرکانس‌های NB وHT و فرکانس رم نیز افزایش پیدا می‌کنه باید از ضریب‌ها بکاهید برای شروع میتونید ضریب NB و HT رو ۸X تنظیم کنید (ضریب رم نیز بسته به فرکانس و تایمینگ‌ها تنظیم خواهد شد) وارد ویندوز شوید و تست پایداری اجرا کنید این افزایش ۵Mhz رو ادامه دهید تا در اجرا تست پایداری به مشکل برخورد کنید بعد میتونید با افزایش ۰.۰۵ تا ۰.۱volt به پایداری بیشتری برسید. در هنگام تست حتما دما رو چک کنید و از آن اطمینان حاصل کنید.در صورت لزوم میتوانید باز هم از ضریب NB و HT و رم بکاهید. این کار را تا جایی‌ ادامه دهید که به هدکسر فرکانس CPU دست پیدا کنید.

دقت کنید حداکثر ولتاژ‌ی که برای تست با AIR و یا خنک کننده‌های آبی استفاده می‌کنیم ۱.۴ تا ۱.۴۵V است زیرا در غیر این صورت امکان آسیب رسیدن به پردازنده وجود خواهد داشت. بعد از پیدا کردن حداکثر فرکانس پایدار پردازنده بهتر است ضریب NB و HT و رم را طوری تغییر دهید که فرکانس عادی خود (۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰MHZبرای HT و ۲۰۰۰تا ۲۸۰۰MHZ برای NB بسته به chipset MB)باز گرداند.همان طور ک توضیح داده شد میتوانید برای پایدار نگاه داشتن NB و HT از NB Voltage و HT Voltage استفاده کنید .بعد از اتمام برای کاهش دما مصرف و همچنین پایدار تر شدن پردازند بهتر است ولتاژ پردازنده را دقیق تر تنظیم کنید به این منظور با کاهش ۰.۰۱Vتا ۰.۰۵ CPU Voltage (بسته به توانایی مادربورد در ولتاژ دادن) وارد ویندوز شده و تست پایداری اجرا کنید تا ولتاژ CPU به حداقل برسد.

,,,,,,,,,,,,,,
    ویرایش توسط MASTER Oc : 3rd September 2012 در ساعت 01:07 AM
    Mr. DB, benyps, JIRJIRAK and 2 others like this.

Motherboard Processor
    Main Memory Graphics Card
    Cooling Power Supply
    OverClocking Heroes

2. 35 کاربر بابت این ارسال مفید از MASTER Oc تشکر کرده اند:

.SouSHIanT. (5th September 2012),ABS92 (30th August 2014),ahmaden (1st November 2012),ali 254 (23rd October 2013),Aliover (4th November 2012),AMD Radeon (5th April 2013),arman_kad (5th September 2012),Artemis (25th February 2013),Behnam_2337 (26th February 2013),benyps (6th June 2013),Don_Corleone (3rd September 2012),H@MED (31st March 2013),hadi-en (29th September 2012),Hamed_Classic (2nd September 2012),iSteve (27th December 2014),JIRJIRAK (3rd September 2012),KaMi (13th March 2013),lorn (5th September 2012),M1K41L (7th September 2012),Mehdi_FXX (15th February 2013),MR VGA (5th September 2012),Mr. DB (5th April 2013),NAVID OC (30th March 2013),old gamer (2nd October 2013),Olesius (2nd September 2012),Osuk (18th September 2012),overclock990 (14th February 2013),saeid72 (8th December 2012),sapple (21st December 2012),SenatorPC (13th September 2012),smrbh (2nd September 2012),Subzero7111 (2nd September 2012),َAbolClock (8th May 2014),vaziri69 (22nd October 2012),XoMa (2nd September 2012)

Retired Assistant
    Goodman آواتار ها
    نام واقعی
    Reza
    تشکر شده 1,424 بار در 125 پست
    Goodman آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط kamyar نمایش پست ها
    میشه یکم در باره این قسمت که قرمز کردم توضیح بدید؟
    nb اصلا 0.2 نداره چه برسه زیرش؟!(منظورتون هست بیشتر از 0.2 به ولتاژ دیفالت اضافه نکنیم؟)
    بله عزیز.... یعنی اگه ولتاژ nb در حالت دیفالت 1.2 باشه... نهایتاً و در یک اورکلاک برای تست که زیر 1 ساعت سیستم تحت فشار خواهد بود باز زیر 1.4 بهش ولتاژ بدین (والا امکان این هست که به مموری کنترلر پردازنده آسیب برسونین)
    همون 50-60% رو رعایت کنین و جلو برین... یعنی اگه 0.2 ولتاژ (فقط برای تست) ولتاژ پردازنده رو بالا برده باشین حدود 0.12 هم به nb ولتاژ بدین
    mohammad72 likes this.

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

4. 13 کاربر بابت این ارسال مفید از Goodman تشکر کرده اند:

Aliover (31st March 2013),AMD Radeon (1st April 2013),Blue Rose (30th March 2013),Don_Corleone (4th April 2013),H@MED (31st March 2013),Hamed_Classic (30th March 2013),KAMYAR (30th March 2013),mohammad72 (30th March 2013),Olesius (1st April 2013),overclock990 (5th April 2013),smrbh (31st March 2013),The Joker (30th March 2013),XoMa (30th March 2013)

کاربر اخراجی

نام واقعی
    علی
    تشکر شده 8,024 بار در 1,123 پست
    Aliover آنلاین نیست.
    با سلام من با پردازنده فونوم با کولر دوهسته ای برا استفاده روزانه رو ولتاژ 1.54 در فرکانس 4000 مگاهرتز 100 درصد پایدار کردم.اما زیر تست های سنگینی مثل AMD Over Drive دماش صعودی بالا می رفت.در کل تو گیم و نرم افزار های دیگه دماش از 65 بالاتر نمی رفت.
    رضا جان ولی برا بنده ولتاژ دیفالت NB 1.2 هست چه جور شما می گید بیش از 1.2 واتاژ ندیم؟
    الانم که تا 4300 اورکلاک کردم به ولتاژ 1.6 دادم به CPU و ولتاژ 1.325 دادم برا CPU NB در فرکانس2620 و0.1
    به HT ولتاژ دادم در فرکانس 2400 و 0.40 ولتاژ اضافه هم به خود NB دادم.
    تست super_pi_mod رو هم در 16.6 ثانیه پاس می کنه.
    البته تو این فرکانس برا استفاده روزانه!!!

در کل فرکانس بالای 2400 و ولتاژ بیش از 1.25 رو برا کسانی پیشنهاد می کنم که خنک کنندگی یا تهویه کیسشون خیلی مناسب باشه و مادربردشون داری خنک کننده ی تغییر فاز روی ماسفت هاش و مدار تغزیه CPU باشه در غیر این صورت به مادربرد فشار زیادی وارد می شه.
    توصیه می شه که کسانی که مادربردشون روی پل شمالی داری هت سینگ هست از یک فن به صورت مکنده برای خنک کاری اون بخش استفاده کنن.
    این رو هم بگم که بالا بردن فرکانس NB درد سر زیادی داره که تنها کار این فرکانس بالا کاهش چشمگیر Latency(تاخیر رم) هستش.
    پس برای اورکلاک سیستم زیاد به بالابردن فرکانس این بخش توجه نداشته.
    درکل منکر تاثیر افزایش فرکانس NB هم نیستم ولی تاثیرش به اندازه اورکلاک CPU زیاد قابل لمس نیست.
    فرکانس خوب این بخش برای استفاده روزانه همون 2200 تا 2400 رو ولتاژ 1.225هستش.
    بازم سوالی بود من یا دوستان در خدمتیم.
    ویرایش توسط Aliover : 31st March 2013 در ساعت 10:11 PM

Motherboard : msi Z87 M Gaming Processor : Intel Core i5 4670K @4.6 GHz1.23 v
    Main Memory : (2*2)Corsair Dominator GT 2000Cl8@2200 7-8-6 Graphics Card : msi R9 280 Gaming OC 1150-1500
    Cooling : Coolermaster Hyper TX3 with CFIII Thermal paste Power Supply : GREEN GP-885B

6. 6 کاربر بابت این ارسال مفید از Aliover تشکر کرده اند:

AMD Radeon (1st April 2013),Goodman (1st April 2013),Hamed_Classic (31st March 2013),mohammad72 (1st April 2013),overclock990 (1st April 2013),The Joker (1st April 2013)

Retired Assistant
    Goodman آواتار ها
    نام واقعی
    Reza
    Goodman آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Aliover نمایش پست ها
    با سلام من با پردازنده فونوم با کولر دوهسته ای برا استفاده روزانه رو ولتاژ 1.54 در فرکانس 4000 مگاهرتز 100 درصد پایدار کردم.اما زیر تست های سنگینی مثل AMD Over Drive دماش صعودی بالا می رفت.در کل تو گیم و نرم افزار های دیگه دماش از 65 بالاتر نمی رفت.
    رضا جان ولی برا بنده ولتاژ دیفالت NB 1.2 هست چه جور شما می گید بیش از 1.2 واتاژ ندیم؟
    الانم که تا 4300 اورکلاک کردم به ولتاژ 1.6 دادم به CPU و ولتاژ 1.325 دادم برا CPU NB در فرکانس2620 و0.1
    به HT ولتاژ دادم در فرکانس 2400 و 0.40 ولتاژ اضافه هم به خود NB دادم.
    تست super_pi_mod رو هم در 16.6 ثانیه پاس می کنه.
    البته تو این فرکانس برا استفاده روزانه!!!

در کل فرکانس بالای 2400 و ولتاژ بیش از 1.25 رو برا کسانی پیشنهاد می کنم که خنک کنندگی یا تهویه کیسشون خیلی مناسب باشه و مادربردشون داری خنک کننده ی تغییر فاز روی ماسفت هاش و مدار تغزیه CPU باشه در غیر این صورت به مادربرد فشار زیادی وارد می شه.
    توصیه می شه که کسانی که مادربردشون روی پل شمالی داری هت سینگ هست از یک فن به صورت مکنده برای خنک کاری اون بخش استفاده کنن.
    این رو هم بگم که بالا بردن فرکانس NB درد سر زیادی داره که تنها کار این فرکانس بالا کاهش چشمگیر Latency(تاخیر رم) هستش.
    پس برای اورکلاک سیستم زیاد به بالابردن فرکانس این بخش توجه نداشته.
    درکل منکر تاثیر افزایش فرکانس NB هم نیستم ولی تاثیرش به اندازه اورکلاک CPU زیاد قابل لمس نیست.
    فرکانس خوب این بخش برای استفاده روزانه همون 2200 تا 2400 رو ولتاژ 1.225هستش.
    بازم سوالی بود من یا دوستان در خدمتیم.

سلام علی جان...
    عزیز شما اشتباه متوجه شدین!!!!
    لطفاًیکبار دیگه هر دو پستمو بخونین
    بنده عرض کردم که در بیشنرین حالت زیر 0.2 به ولتاژ دیفالت (که 1.2 هست) اضافه کنین یعنی زیر 1.4
    ضمناً بنده جایی عرض نکردم که ولتاژ NB مهمتر از ولتاژ پردازنده هست... گفتم ولتاژ به NB برای پایداری سیستم در اورکلاک مهمه (بعد از ولتاز پردازنده) که باز تاکید میکنم

..............................................

و اما در اورکلاک شما ولتاژ 1.6 که برای یه تست کوتاه هم زیاده... چه برسه به استفاده روزمره....
    با یک اورکلاک تخصصی با ولتاژهای پایینتری میتونین به فرکانسهای مورد نظر برسین...
    برای استفاده روزمره بالایه 1.4 به پردازنده ولتاژ ندین (ولتاژهای کنونی خیلی بالان و هر لحظه امکان آسیب وجود داره) phenomII ها اونقدرها تحمل ولتاژ ندارن
    ضمناً فقط یکی از هسته ها رو تونستین آنلاک کنین؟
    ویرایش توسط Goodman : 1st April 2013 در ساعت 02:09 AM

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

8. 8 کاربر بابت این ارسال مفید از Goodman تشکر کرده اند:

Aliover (1st April 2013),Artemis (1st April 2013),Hamed_Classic (1st April 2013),mohammad72 (1st April 2013),Olesius (1st April 2013),overclock990 (1st April 2013),SASANOC (1st April 2013),The Joker (1st April 2013)

کاربر اخراجی

نام واقعی
    علی
    Aliover آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Goodman نمایش پست ها
    سلام علی جان...
    عزیز شما اشتباه متوجه شدین!!!!
    لطفاًیکبار دیگه هر دو پستمو بخونین
    بنده عرض کردم که در بیشنرین حالت زیر 0.2 به ولتاژ دیفالت (که 1.2 هست) اضافه کنین یعنی زیر 1.4
    ضمناً بنده جایی عرض نکردم که ولتاژ NB مهمتر از ولتاژ پردازنده هست... گفتم ولتاژ به NB برای پایداری سیستم در اورکلاک مهمه (بعد از ولتاز پردازنده) که باز تاکید میکنم

..............................................

و اما در اورکلاک شما ولتاژ 1.6 که برای یه تست کوتاه هم زیاده... چه برسه به استفاده روزمره....
    با یک اورکلاک تخصصی با ولتاژهای پایینتری میتونین به فرکانسهای مورد نظر برسین...
    برای استفاده روزمره بالایه 1.4 به پردازنده ولتاژ ندین (ولتاژهای کنونی خیلی بالان و هر لحظه امکان آسیب وجود داره) phenomII ها اونقدرها تحمل ولتاژ ندارن
    ضمناً فقط یکی از هسته ها رو تونستین آنلاک کنین؟
    با سلام خدمت دوستان.
    آره حالا متوجه شدم.من از شما عذر می خوام.اشتباه متوجه شدم.
    درضمن نه حالا شما اشتباه متوجه شدین.
    من نگفتم که شما گفتین که فرکانس NB مهمتره.
    من خودم به دوستان این توصیه رو کردم که این کار رو نکنن.
    من برای تست به این پردازنده ولتاژ 1.9 هم دادم شما به تاپیک

[Only registered and activated users can see links. ]
    یه سر بزنید عکس ها موجود هستش.
    حتی من با این CPU به فرکانس 4715 مگاهرتز هم رسیدم.اما امکان عکس فراهم نشد.تنها از فرکانس 4620 امکان عکس گرفتن فراهم شد.
    در فرکانس 4300 زیر این ولتاژ 100 پایدار نیستش.
    ولتاژ دفالت این پردازنده 1.425 هست نمی دونم شما چطور انتظار پایداری با این ولتاژ در فرکانس 4300 رو دارید.
    برا استفاده روزانه حداکثر ولتاژ 1.45 مناسب هست در فرکانس 3.8 تا 4 گیگاهرتز.
    تعداد هسته ها هم بله متاستفانه فقط یکی از دوهسته ها آنلاک شد.
    هسته چهارم رو وقتی انلاک می کنم.
    تو تسک منیجر یا نرم افزار های دیگه هسته ی چهارم نیستش.
    ولی نمی دونم چه جوری خود ویندوز تو دوایس منیجر هسته چهرم رو می شناسه!!
    ویرایش توسط Aliover : 1st April 2013 در ساعت 01:21 PM

Main Memory : (2*2)Corsair Dominator GT 2000Cl8@2200 7-8-6 Graphics Card : msi R9 280 Gaming OC 1150-1500
    Cooling : Coolermaster Hyper TX3 with CFIII Thermal paste Power Supply : GREEN GP-885B

10. 3 کاربر بابت این ارسال مفید از Aliover تشکر کرده اند:

Don_Corleone (4th April 2013),Hamed_Classic (1st April 2013),The Joker (1st April 2013)

Retired Assistant
    Goodman آواتار ها
    نام واقعی
    Reza
    Goodman آنلاین نیست.
    با سلام خدمت دوستان.
    اره حالا متوجه شدم.من از شما عذر می خوام.اشتاه متوجه شدم.
    درضمن نه حالا شما اشتباه متوجه شدین.
    من نگفتم که شما گفتین که فرکانس NB مهمتره.
    من خودم به دوستان این توصیه رو کردم که این کار رو نکنن.
    من برای تست به این پردازنده ولتاژ 1.9 هم دادم شما به تاپیک

یه سر بزنید عکس ها موجود هستش.
    حتی من با این CPU به فرکانس 4715 مگاهرتز هم رسیدم.اما امکان عکس فراهم نشد.تنها از فرکانس 4620 امکان عکس گرفتن فراهم شد.
    در فرکانس 4300 زیر این ولتاژ 100 پایدار نیستش.
    ولتاژ دفالت این پردازنده 1.425 هست نمی دونم شما چطور انتظار پایداری با این ولتاژ در فرکانس 4300 هستید.
    برا استفاده روزانه حداکثر ولتاژ 1.45 مناسب هست در فرکانس 3.8 تا 4 گیگاهرتز.
    تعداد هسته ها هم بله متاستفانه فقط یکی از دوهسته ها آنلاک شد.
    هسته چهارم رو وقتی انلاک می کنم.
    تو تسک منیجر یا نرم افزار های دیگه هسته ی چهارم نیستش.
    ولی نمی دونم چه جوری خود ویندوز تو دوایس منیجر هسته چهرم رو می شناسه!!

دوست عزیز شما پردازنده رو ولت خور کردین....
    مگه 1.9 به پردازنده ولتاژ میدن اونم رو ایر !!!!
    پردازنده شما چه مدلی هست؟
    بجز مدلهای خاص مثل 965 و 1090 و ... که ولتاژ دیفالت 1.37 دارن بقیه phenom II ها ولتاژ دیفالتشون 1.35 هست

مهمترین نکته تو اورکلاک:
    اورکلاک فقط ولتاژ دادن اضافی نیست و با علم پیدا کردن بهترین تنظیمات با کمترین ولتاژ ممکن هست...

یک اورکلاک صحیح از یکی از دوستان با پردازنده ای مشابه با شما:

فرکانس 4250 در ولتاژ 1.37

ضمن اینکه اگه شما یا پردازندتون قدرت کارکرد با ولتاژ مناسب در فرکانسهای بالای 4000 رو نداشته باشین...
    بهترین کار کاهش فرکانس هست و نه ولتاژ اضافی..

یک نکته مهم:
    پردازنده های Phenom II که دو هستشون لاک شدن:
    بیشتر پردازنده هایی هستن که در قسمت تولید دچار مشکل شدن (هر چند امکانش هست بعضاً مواردی بدون مشکل رو هم قفل کرده باشن)
    این مشکلات میتونه مواردی از جمله :
    مشکل در یکی از هسته های لاک شده
    میزان نیاز به ولتاژی بالاتر از میزان دیفالت برای کارکرد 4 هسته
    و یا امکان افزایش فرکانس با ولتاؤ هایی بالا و ... باشه

پس شما هیچ موقع از یه phenom II 555 نمیتونین انتظار یه Phenom II 955 رو داشته باشین

ولتاژهایی که شما برای استفاده 7/24 دادین خیلی بالاست و احتمال آسیب و یا ولت خور شدن پردازنتون بالاست:
    که با تنظیماتی که میفرمائین همین الانشم پردازنتون ولت خور شده
    AMD Radeon and magiteq like this.

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

12. 10 کاربر بابت این ارسال مفید از Goodman تشکر کرده اند:

Aliover (1st April 2013),AMD Radeon (5th April 2013),Blue Rose (1st April 2013),Don_Corleone (4th April 2013),Hamed_Classic (1st April 2013),magiteq (1st April 2013),mohammad72 (1st April 2013),Olesius (1st April 2013),overclock990 (5th April 2013),The Joker (1st April 2013)

کاربر اخراجی

نام واقعی
    علی
    Aliover آنلاین نیست.

دوست من
    خود دوست بنده که هم محله ای بنده هست هر دو cpu خودمون رو در یک روز از یک مد انتخاب کردیم که برای بنده 555 بودش که فقط یک هسته ی اون آنلاک شد.
    مشکل پردازنده بنده اینه که هر 4 هسته هم زمان کار نمی کنن.هر چهار هسته سالمن.
    من خودم یک بار هسته سوم رو خاموش و هسته 4 رو روشن کردم 3 هسته کار کرد.!
    ولی برای دوست بنده هر چهار هسته انلاک شدش. و کاراییش هم مانند یک پردازنده 4 هسته هست البته با تست های خودم که کاملا درست هست.
    تو تست Super Pi هر دو پردازنده دوستانم یکی آنلاک به 4 هسته ای و دیگری 4 هسته ای هر و در یک فرکانس امتیاز مشابه دارند.
    و اما مشکل بنده پردازنده من ولت خور نشده.از اول همین جوریه از سایر پردازنده های هم رده ی خودش به ولتاژ بیشتری نیاز داره البته تو فرکانس های بالا.درفرکانس های عادی با ولتاژ معمولی هم پایداره.
    پردازنده های مختلف حتی از یک مدل پچ نامبراش فرق می کنه cpu دوست بنده که 4 هسته ای هست در فرکانس دفالت 3.2 در ولتاژ 1.425 پایدار هست.
    در طرف دیگه cpu دوست دیگر بنده که انلاک به 4 هسته ای شده در فرکانس 3.2 در ولتاژ 1.38 100 پایداره.
    پچ نامبر cpu بنده فرق می کنه.
    Cpu بنده در ولتاژ 1.4 در فرکانس 3.2 100 در صد پایداره.
    ولی بالای 4000 زیر 1.5 100 پایدار نیستش.
    در ضمن من برای گیم های سنگین و تبدیل فیلم از فرکانس بالای 4000 استفاده می کنم.
    که در بایوس پروفایل سیو کردم که در صورت نیاز تنظیمات رو انتخاب می کنم.
    در حالت معمولی 3.7 با ولتاژ 1.45 100 پایدار و خنک هست.
    برای ثبت فرکانس بله با اون ولتاژی که دوست شما با 2 هسته به 4200 با ولتاژ 1.38 رسیدنن هم برای بنده با 3 هسته امکان پذیره ولی زیر تست ها وگیم دیگه امکان نداره با اون ولتاژ پایدار باشه.خودتون همون سیستم رو زیر تست قرار دادین که ببینین تو گیم و تست و تبدیل ویدیو پایداره؟
    بنده خودم به صورت اصولی کار اورکلاک رو انجام می دم.اون 1.9 رو هم بنده در یک لحظه اعمال کردم ببینم که ولتاز کمه که به بالای 4.7 نمی ره یا نه دیدم ایراد از وصل کردن سوکت 4 پین به جای سوکت 8 پین برای تغذیه CPU هست.
    من خودم تو اورکلاک به صورت گام به گام عمل می کنم.با یه ولتاژ مشخص اقدام به افزایش ضریب می کنم هر جا دیدم که دیگه پایدار نیست یک گام ولتاز اضافه می کنم.اگر دیدم که بازم پایدار نیست به شرط خنک بودن CPU به چیپست و NB هم مقدار یک گام ولتاژ اضافه می کنم.
    با افزایش فرکانس پردازنده ولتاژ اون هم به صورت صعودی باید افزایش پیدا کنه!
    خود استاد عزیز اقا امین با همین پردازنده در 3 هسته به فرکانس 4700 با ولتاز 1.7 دست پیدا کردن.
    هدف افزایش فرکانس و کارایه.نه اینکه با کاهش پایداری بگیریم فرکانس کم کنیم.این دیگه اورکلاک نمی شه.باید در این جور موارد عامل ناپیداری رو پیدا کنیم و با کمترین ولتاز سیستم رو پایدار کنیم.
    ویرایش توسط Aliover : 1st April 2013 در ساعت 04:14 PM

14. 5 کاربر بابت این ارسال مفید از Aliover تشکر کرده اند:

AMD Radeon (5th April 2013),Blue Rose (1st April 2013),Don_Corleone (4th April 2013),Goodman (2nd April 2013),overclock990 (5th April 2013)

Retired Assistant
    Goodman آواتار ها
    نام واقعی
    Reza
    Goodman آنلاین نیست.
    دوست من
    خود دوست بنده که هم محله ای بنده هست هر دو cpu خودمون رو در یک روز از یک مد انتخاب کردیم که برای بنده 555 بودش که فقط یک هسته ی اون آنلاک شد.
    مشکل پردازنده بنده اینه که هر 4 هسته هم زمان کار نمی کنن.هر چهار هسته سالمن.
    من خودم یک بار هسته سوم رو خاموش و هسته 4 رو روشن کردم 3 هسته کار کرد.!
    ولی برای دوست بنده هر چهار هسته انلاک شدش. و کاراییش هم مانند یک پردازنده 4 هسته هست البته با تست های خودم که کاملا درست هست.
    تو تست Super Pi هر دو پردازنده دوستانم یکی آنلاک به 4 هسته ای و دیگری 4 هسته ای هر و در یک فرکانس امتیاز مشابه دارند.
    و اما مشکل بنده پردازنده من ولت خور نشده.از اول همین جوریه از سایر پردازنده های هم رده ی خودش به ولتاژ بیشتری نیاز داره البته تو فرکانس های بالا.درفرکانس های عادی با ولتاژ معمولی هم پایداره.
    پردازنده های مختلف حتی از یک مدل پچ نامبراش فرق می کنه cpu دوست بنده که 4 هسته ای هست در فرکانس دفالت 3.2 در ولتاژ 1.425 پایدار هست.
    در طرف دیگه cpu دوست دیگر بنده که انلاک به 4 هسته ای شده در فرکانس 3.2 در ولتاژ 1.38 100 پایداره.
    پچ نامبر cpu بنده فرق می کنه.
    Cpu بنده در ولتاژ 1.4 در فرکانس 3.2 100 در صد پایداره.
    ولی بالای 4000 زیر 1.5 100 پایدار نیستش.
    در ضمن من برای گیم های سنگین و تبدیل فیلم از فرکانس بالای 4000 استفاده می کنم.
    که در بایوس پروفایل سیو کردم که در صورت نیاز تنظیمات رو انتخاب می کنم.
    در حالت معمولی 3.7 با ولتاژ 1.45 100 پایدار و خنک هست.
    برای ثبت فرکانس بله با اون ولتاژی که دوست شما با 2 هسته به 4200 با ولتاژ 1.38 رسیدنن هم برای بنده با 3 هسته امکان پذیره ولی زیر تست ها وگیم دیگه امکان نداره با اون ولتاژ پایدار باشه.خودتون همون سیستم رو زیر تست قرار دادین که ببینین تو گیم و تست و تبدیل ویدیو پایداره؟
    بنده خودم به صورت اصولی کار اورکلاک رو انجام می دم.اون 1.9 رو هم بنده در یک لحظه اعمال کردم ببینم که ولتاز کمه که به بالای 4.7 نمی ره یا نه دیدم ایراد از وصل کردن سوکت 4 پین به جای سوکت 8 پین برای تغذیه CPU هست.
    من خودم تو اورکلاک به صورت گام به گام عمل می کنم.با یه ولتاژ مشخص اقدام به افزایش ضریب می کنم هر جا دیدم که دیگه پایدار نیست یک گام ولتاز اضافه می کنم.اگر دیدم که بازم پایدار نیست به شرط خنک بودن CPU به چیپست و NB هم مقدار یک گام ولتاژ اضافه می کنم.
    با افزایش فرکانس پردازنده ولتاژ اون هم به صورت صعودی باید افزایش پیدا کنه!
    خود استاد عزیز اقا امین با همین پردازنده در 3 هسته به فرکانس 4700 با ولتاز 1.7 دست پیدا کردن.
    هدف افزایش فرکانس و کارایه.نه اینکه با کاهش پایداری بگیریم فرکانس کم کنیم.این دیگه اورکلاک نمی شه.باید در این جور موارد عامل ناپیداری رو پیدا کنیم و با کمترین ولتاز سیستم رو پایدار کنیم.

همونطور که عرض کردم بیشتر پردازنده هایی که هسته هاشون قفل شدن.. دارای مشکلاتی در خط تولید بودن که amd برای تصاحب بازار پردازنده های ارزان قیمت (و نیز کاهش هزینه هایی در تولید پردازنده ای جدید) این پردازنده ها رو بازار عرضه کرده (خرید این پردازنده ها به نظر من یجور ق.مار بحساب میاد)
    برای درک بهتر مطلب این مثال رو عرض کنم که :
    پردازنده اصلی (phenom II 955) با 4 هسته آماده به کار ولتاژ دیفالت 1.35 براش در نظر گرفته شده
    در حالیکه پردازنده فرعی (phenom II 555) با قفل 2 هسته و 2 هسته آماده بکار ولتاژ دیفالت 1.4 براش در نظر گرفته شده
    خوب دلیلش مشخصه :
    تا بعضی موارد مثل پردازنده شما که به ولتاژ بیشتری نیازمندن بتونن تو فرکانس پیشفرض اونم رو 2 هسته (نه 4 هسته) کار کنن
    تو پست قبلیم اغلب مشکلات این پردازنده ها رو توضیح دادم...
    توجه کنین .. پردازنده شمام مشکل آزاد نشدن تمام هسته ها + ولتاژ اضافی برای پایداری نیاز داره

بازم تکرار میکنم :
    شما باید پردازندتون رو با یک ولتاژ ایمن برای استفاده 7/24 (روزانه) تنظیم کنین و چون پردازنتون نمیتونه با ولتاژ مناسب رو فرکانس مد نظر شما پایدار باشه...
    دلیلش این نیست که ولتاژی نا امن به پردازنده بدین ... بلکه کاهش میزانی از فرکانس هست
    از هر کدام از دوستان با سابقه در اورکلاک سوال کنین... قبول نخواهند کرد که برای استفاده روزمره ولتاژی 1.55 یا 1.6 به پردازنده بدین...
    امین عزیز هم برای یک تست خیلی کوتاه مدت ولتاژ 1.7 رو برای پردازنده اعمال کردن تا حداکثر فرکانس کاری پردازنده رو بدست بیارن (همون کاری که شما با ولتاز 1.9 کردین)
    .................................................. .................................................. ................................
    الان متوجه شدم : ظاهراً همشهری هستین
    در صورت تمایل میتونین سیستمتون رو بیارین تا تست کنم و با ولتاژی مناسب بیشترین فرکانس پایدار رو پیدا کنیم
    هر سوالیم باشه در پیام خصوصی ادامه بدین تا تایپیک بیش از این از موضوع اصلی منحرف نشه
    ممنون
    ویرایش توسط Goodman : 2nd April 2013 در ساعت 02:06 PM
    Aliover likes this.

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

16. 6 کاربر بابت این ارسال مفید از Goodman تشکر کرده اند:

Aliover (2nd April 2013),AMD Radeon (5th April 2013),Artemis (2nd April 2013),Don_Corleone (4th April 2013),Farjam (5th April 2013),overclock990 (5th April 2013)

OCH Member

تشکر شده 39 بار در 16 پست
    mf.designing آنلاین نیست.
    سلام به دوستان
    قصد اورکلاک سیستم رو دارم (البته در حد نرمال و بی خطر) به 2 دلیل :

اول اینکه رم های من ذاتا 1600 هستن و البته سیستم هم محدود به 1333 ! منم دستی رو 1600 گذاشتم و دائما ارور صفحه آبی دارم !!
    دوم به نظرم سیستمم کارائی در حد توانش رو نداره !!

اما از دوستان درخواست دارم هرچی نکته به ذهنشون میرسه بهم یاداری کنن و هرچی لازمه یاد بدن !:دی + اینکه چقدر میتونم تغییر احساس کنم ؟!

اینم مشخصات سیستم :

board : biostar 980fx
    cpu : amd 1090 BE
    ram : 2x4GB corsair veng
    power : 785 green
    fan : twister 120

ممنون
    ویرایش توسط mf.designing : 5th April 2013 در ساعت 12:08 PM

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

18. 3 کاربر بابت این ارسال مفید از mf.designing تشکر کرده اند:

Aliover (5th April 2013),AMD Radeon (5th April 2013),overclock990 (5th April 2013)

کاربر اخراجی

نام واقعی
    علی
    Aliover آنلاین نیست.
    با سلام خدمت شما دوست عزیز.
    اول چند تا سوال از محیط بایوس دارم.
    1-تو محیط بایوس نگاه کنید که تایمینگ رم روی چه عددی تنظیم شده؟اگر روی غیر 9-9-9-24 تنظیم شده روی این تایمینگ تنظیم کنید.
    ولتاژ کاری رم رو به صورت دستی روی 1.5 تنظیم کنید.
    2-در مرحله بعد ، بعد از تست پایداری ، رم روی فرکانس 1600 تنظیم کنید و سپس اقدام به تست پایداری کنید.
    3-صفحه آبی مرگ روی فرکانس دفالت کمی عجیبه؟
    4-هرگونه اورکلاکی روی سیستم انجام دادید به حالت دفالت برگردانید.
    5-دربایوس گزینه های مربوط به صرفه جویی رو خاموش کنید.
    6- حالا شما همین کار ها رو انجام بدین تا بریم برا بقیه احتمالات.
    ویرایش توسط Aliover : 5th April 2013 در ساعت 08:49 AM

20. 5 کاربر بابت این ارسال مفید از Aliover تشکر کرده اند:

AMD Radeon (5th April 2013),Don_Corleone (5th April 2013),mohammad72 (5th April 2013),overclock990 (5th April 2013),smrbh (5th April 2013)

OCH Member

تشکر شده 39 بار در 16 پست
    mf.designing آنلاین نیست.
    با سلام خدمت شما دوست عزیز.
    اول چند تا سوال از محیط بایوس دارم.
    1-تو محیط بایوس نگاه کنید که تایمینگ رم روی چه عددی تنظیم شده؟اگر روی غیر 9-9-9-24 تنظیم شده روی این تایمینگ تنظیم کنید.
    ولتاژ کاری رم رو به صورت دستی روی 1.5 تنظیم کنید.
    2-در مرحله بعد ، بعد از تست پایداری ، رم روی فرکانس 1600 تنظیم کنید و سپس اقدام به تست پایداری کنید.
    3-صفحه آبی مرگ روی فرکانس دفالت کمی عجیبه؟
    4-هرگونه اورکلاکی روی سیستم انجام دادید به حالت دفالت برگردانید.
    5-دربایوس گزینه های مربوط به صرفه جویی رو خاموش کنید.
    6- حالا شما همین کار ها رو انجام بدین تا بریم برا بقیه احتمالات.

سلام و ممنون بابت پاسخ

- بله تایمینگ رم رو روی حالت دیفالت 9.9.9 گذاشتم و 1600 برا هر دو
    - ولتاژ رو دست نزدم و دیفالت هستش
    - هیچ اوری هم غیر ست کردن دیفالت رم ها نداشتم

نمیدونم اما آیا امکان داره ست کردن به تایمینگ و فرکانس دیفالت اینجوری به مشکل بخوره ؟! چه میشه کرد ؟!

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

22. 3 کاربر بابت این ارسال مفید از mf.designing تشکر کرده اند:

Aliover (5th April 2013),mohammad72 (5th April 2013),overclock990 (5th April 2013)

صفحه 5 از 7 نخستنخست ... 34567 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع