قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
Like Tree6Likes

موضوع: آموزش بازیابی بایوس مادربوردها - روش Hot Flash

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    تشکر شده 17,392 بار در 2,993 پست
    ErfanDL آنلاین نیست.

Smile آموزش بازیابی بایوس مادربوردها - روش Hot Flash

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

در این قسمت می آموزیم که چگونه بایوس مادربورد رو به روش Hot Flash بازیابی کنیم.

Hot Flash چیست ؟

روشی ساده برای بازیابی بایوس مادربوردهایی که از دست رفته اند ( Dead BIOS ). در این روش ما به یک سیستم سالم نیاز داریم تا بتوانیم بایوس مادربوردی که مشکل دارد را بازیابی کنیم.

سیستم سالم رو با فلش مموری DOS بوت میکنیم سپس بایوس مادربورد سالم رو از جای خود خارج میکنیم و بایوس مادربوردی که مشکل داره روی سیستمی که به محیط DOS بوت شده قرار میدهیم.

دقت کنید که بایوس هر دو مادربورد باید قابلیت جدا شدن IC از روی مادربورد رو داشته باشه و به مادربورد لحیم نشده باشه. یعنی بایوس ها باید روی پایه IC قرار گرفته باشند تا به راحتی بشه آن ها رو از جاشون در آورد. ( Removable BIOS )

مانند تصویر زیر:

===========

روش کار:

در این روش باید از طریق DOS بایوس مورد نظر رو Hot Flash کنیم. برای این کار باید یک فلش با قابلیت بوت شدن درست کنیم و فایل بایوس و فلشر رو روی فلش مموری کپی کنید و فلش رو
    از طریق سیستم سالم بوت کنید.

برای ساخت فلش مموری با قابلیت بوت از نرم افزار Rufus استفاده میکنیم.

1-نرم افزار Rufus رو از اینجا دانلود کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

2- نرم افزار Rufus رو اجرا کنید سپس از قسمت Device فلش مموری را انتخاب کنید.

3- قسمت Create a bootable disk using گزینه MS-DOS را انتخاب کنید.

4- سپس روی Start کلیک کنید تا فلش مموری شما Bootable شود.

بعد از اینکه فلش مموری با قابلیت بوت شدن رو ساختید باید فایل فلشر مادربورد و فایل بایوس را به فلش مموری انتقال دهید.

فلشر برای مادربوردهای ASUS از این فایل استفاده کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

فلشر برای مادربوردهای MSI از این فایل استفاده کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

برای مادربوردهای دیگر هم به همین صورت میباشد فقط فایل فلشر رو باید از سایت سازنده مادربورد دریافت کنید.

5- فایل فلشر و بایوس رو با توجه به برند و مدل مادربوردی که بایوسش مشکل داره روی فلش مموری که با قابلیت بوت ساختید انتقال دهید.

برای ASUS:

[Only registered and activated users can see links. ]

برای MSI:

برای بقیه مادربوردها به همین صورت میباشد.

===========

بازیابی بایوس مادربوردی که مشکل داره:

1- سیستم سالم رو با فلش مموری که ساختید بوت کنید دقت کنید که فایل فلشر و بایوس را روی فلش مموری ریخته باشید.

2- بعد از اینکه محیط سیاه DOS رو دیدید بایوس مادربورد سالم رو از جای خود در بیاورید ( این کار رو با دقت انجام دهید )

3- بایوس مادربوردی که مشکل دارد رو از جای خود خارج کنید و روی مادربورد سالم قرار دهید.

4- دستور فلش کردن را داخل محیط DOS بنویسید تا بایوس مادربورد معیوب فلش شود.

برای ASUS:

bupdater /pc /g

برای MSI:

AFUD4310 bisoname ( به جای biosname نام فایل بایوس را به همراه پسوند آن وارد کنید )

5- بعد از فلش شدن بایوس معیوب سیستم سالم را خاموش کنید و بایوس خودش را سرجای خود بزارید.

6- بایوس سیستم معیوب را سر جای خود بگزارید و سیستم را روشن کنید. میبینید که سیستم بدون مشکل بوت میشه.

===========

موفق باشید

منبع: انجمن تخصصی OverclockingHeroes
    ویرایش توسط ErfanDL : 27th October 2013 در ساعت 12:30 PM

Motherboard : ASUS P8P67 WS Revolution - DUAL BIOS MOD Processor : Core i5 3570 @ 4.0 GHz - 1.1 V - 45° C
    Main Memory : G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) @ 2400 MHz Graphics Card : ASUS ROG STRIX 1080Ti 11G Gaming
    Cooling : Tuniq Tower 120 Extreme V2 Power Supply : GREEN GP885-B

2. 13 کاربر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده اند:

Agent 47 (27th October 2013),amirsss (22nd July 2016),Blue Rose (27th October 2013),CROSSHAIR (30th January 2014),Don_Corleone (27th October 2013),ipod2010 (20th July 2016),livemydream (4th January 2014),magiteq (27th October 2013),morteza.p (27th October 2013),overclock990 (27th October 2013),SETIZEN (27th October 2013),smrbh (27th October 2013),TERRORIST (27th October 2013)

OCH Member
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    ipod2010 آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ErfanDL نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

در این قسمت می آموزیم که چگونه بایوس مادربورد رو به روش Hot Flash بازیابی کنیم.

Hot Flash چیست ؟

روشی ساده برای بازیابی بایوس مادربوردهایی که از دست رفته اند ( Dead BIOS ). در این روش ما به یک سیستم سالم نیاز داریم تا بتوانیم بایوس مادربوردی که مشکل دارد را بازیابی کنیم.

سیستم سالم رو با فلش مموری DOS بوت میکنیم سپس بایوس مادربورد سالم رو از جای خود خارج میکنیم و بایوس مادربوردی که مشکل داره روی سیستمی که به محیط DOS بوت شده قرار میدهیم.

دقت کنید که بایوس هر دو مادربورد باید قابلیت جدا شدن IC از روی مادربورد رو داشته باشه و به مادربورد لحیم نشده باشه. یعنی بایوس ها باید روی پایه IC قرار گرفته باشند تا به راحتی بشه آن ها رو از جاشون در آورد. ( Removable BIOS )

مانند تصویر زیر:

===========

روش کار:

در این روش باید از طریق DOS بایوس مورد نظر رو Hot Flash کنیم. برای این کار باید یک فلش با قابلیت بوت شدن درست کنیم و فایل بایوس و فلشر رو روی فلش مموری کپی کنید و فلش رو
    از طریق سیستم سالم بوت کنید.

برای ساخت فلش مموری با قابلیت بوت از نرم افزار Rufus استفاده میکنیم.

1-نرم افزار Rufus رو از اینجا دانلود کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

2- نرم افزار Rufus رو اجرا کنید سپس از قسمت Device فلش مموری را انتخاب کنید.

3- قسمت Create a bootable disk using گزینه MS-DOS را انتخاب کنید.

4- سپس روی Start کلیک کنید تا فلش مموری شما Bootable شود.

بعد از اینکه فلش مموری با قابلیت بوت شدن رو ساختید باید فایل فلشر مادربورد و فایل بایوس را به فلش مموری انتقال دهید.

فلشر برای مادربوردهای ASUS از این فایل استفاده کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

فلشر برای مادربوردهای MSI از این فایل استفاده کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

برای مادربوردهای دیگر هم به همین صورت میباشد فقط فایل فلشر رو باید از سایت سازنده مادربورد دریافت کنید.

5- فایل فلشر و بایوس رو با توجه به برند و مدل مادربوردی که بایوسش مشکل داره روی فلش مموری که با قابلیت بوت ساختید انتقال دهید.

برای ASUS:

برای MSI:

برای بقیه مادربوردها به همین صورت میباشد.

===========

بازیابی بایوس مادربوردی که مشکل داره:

1- سیستم سالم رو با فلش مموری که ساختید بوت کنید دقت کنید که فایل فلشر و بایوس را روی فلش مموری ریخته باشید.

2- بعد از اینکه محیط سیاه DOS رو دیدید بایوس مادربورد سالم رو از جای خود در بیاورید ( این کار رو با دقت انجام دهید )

3- بایوس مادربوردی که مشکل دارد رو از جای خود خارج کنید و روی مادربورد سالم قرار دهید.

4- دستور فلش کردن را داخل محیط DOS بنویسید تا بایوس مادربورد معیوب فلش شود.

برای ASUS:

bupdater /pc /g

برای MSI:

AFUD4310 bisoname ( به جای biosname نام فایل بایوس را به همراه پسوند آن وارد کنید )

5- بعد از فلش شدن بایوس معیوب سیستم سالم را خاموش کنید و بایوس خودش را سرجای خود بزارید.

6- بایوس سیستم معیوب را سر جای خود بگزارید و سیستم را روشن کنید. میبینید که سیستم بدون مشکل بوت میشه.

===========

موفق باشید

منبع: انجمن تخصصی OverclockingHeroes
    با سلام و خسته نباشید، این پستتون خیلی مفیده
    من یه مشکلی دارم و اونم اینه که سیستم من ایسوس P۵K/EPU و می خوام بایوس رو به روش گفته شده آپدیتش کنم اما موفق نشدم و این ارور رو دریافت می کنم "Failed to find the update module" نافته نمونه سیستم سالم ایسوس هست ولی مدلش با مدل سیستم خودم فرق داره، آیا می تونه مشکل از مدل مادربرد باشه یا نه؟
    من برای آپدیتش باید چیکار کنم؟ با سیستم معیوبم نمی توانم کاری انجام دهم
    آیا ماژول سخت افزاری خاصی برای این کار هستش که کارمو راه بندازه؟؟

Motherboard : Not Specified Processor : Not Specified
    Main Memory : Not Specified Graphics Card : Not Specified
    Cooling : Not Specified Power Supply : Not Specified

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    تشکر شده 17,392 بار در 2,993 پست
    ErfanDL آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ipod2010 نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید، این پستتون خیلی مفیده
    من یه مشکلی دارم و اونم اینه که سیستم من ایسوس P۵K/EPU و می خوام بایوس رو به روش گفته شده آپدیتش کنم اما موفق نشدم و این ارور رو دریافت می کنم "Failed to find the update module" نافته نمونه سیستم سالم ایسوس هست ولی مدلش با مدل سیستم خودم فرق داره، آیا می تونه مشکل از مدل مادربرد باشه یا نه؟
    من برای آپدیتش باید چیکار کنم؟ با سیستم معیوبم نمی توانم کاری انجام دهم
    آیا ماژول سخت افزاری خاصی برای این کار هستش که کارمو راه بندازه؟؟
    سلام دوست عزیز

Motherboard : ASUS P8P67 WS Revolution - DUAL BIOS MOD Processor : Core i5 3570 @ 4.0 GHz - 1.1 V - 45° C
    Main Memory : G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) @ 2400 MHz Graphics Card : ASUS ROG STRIX 1080Ti 11G Gaming
    Cooling : Tuniq Tower 120 Extreme V2 Power Supply : GREEN GP885-B

5. 3 کاربر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده اند:

ipod2010 (21st July 2016),magiteq (22nd July 2016),Olesius (22nd July 2016)