قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
صفحه 14 از 40 نخستنخست ... 4121314151624 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 131 به 140 از 396
Like Tree201Likes

موضوع: سوالات و مشکلات درباره آورکلاک سوکت 775

Retired assistant
    sMohammad آواتار ها
    نام واقعی
    سید محمد
    تشکر شده 2,024 بار در 241 پست
    sMohammad آنلاین نیست.

سوالات و مشکلات درباره آورکلاک سوکت 775

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز.

در این تاپیک سوالات و مشکلات درباره اورکلاک سوکت 775 رو مطرح بفرمائید .

خواهشا" با پرسیدن سوال , حتما" مشخصات کامل سیستم اعم از cpu و مادبورد و رم و ....... رو قرار بدید .

.................................................. .................................................. ....................

سلامبه نظرم این تاپیک جاش خالی بود!
    4 تا سوال دارم البته عمومیه و به سوکت 775 مربوط نمیشه ولی چون تو این سوکت و سوکت 478 بهشون برخوردم گفتم اینجا مطرح کنم1. فقط مادربرد های Gigabyte هستن که امکان آورکلاک با افزایش ولتاژ رو تو قسمت تنظیمات مادربرد دارن؟ یا کلا مادر برد جدیدا این امکان رو دارن؟2. دوستان Blue Screen که میگم همون صفحه اس که وسط کار یهو میاد؟ اون بالاش هم نوشته Windows و Problem و .......پایین صفحه هم یه چیز نوشته فکر کنم Dump Ram جلوش هم از 1 فکر کنم تا 100 میره بعدش هم ری استارت میشه. همینه بلو اسکرین؟3. چه عواملی تو آورکلاک موثر مثلا یکیش دماس، بقیه شون؟4. تو تنظیمات Mother Board قسمت مربوط یه CPU چه جا داره که فرکانس CPU رو نوشته، MAX و MIN هم داره، چه جوری باید رو حداکثر قرارش بدیم به طوری که سیستم بدون مشکل کار کنه؟ وقتی از یه حدی بالا تر میزنم سیستم بالا نمیاد.
    ویرایش توسط morteza.p : 14th June 2014 در ساعت 07:37 PM

Motherboard Processor
    Main Memory Graphics Card
    Cooling Power Supply

2. 20 کاربر بابت این ارسال مفید از sMohammad تشکر کرده اند:

Aliover (9th October 2013),AMD Radeon (22nd December 2012),Artemis (5th March 2013),Behnam_2337 (13th December 2012),Blue Rose (7th December 2012),Don_Corleone (2nd December 2013),HEXATOR (16th July 2015),iSteve (25th May 2013),m.esfahan (16th March 2015),m343 (7th February 2014),mop1398 (9th October 2013),morteza.p (11th December 2012),Mr. DB (9th October 2013),musanggt (22nd October 2013),NAVID OC (7th December 2012),Olesius (13th December 2012),Rezasam1 (15th December 2012),swat mehdi (31st March 2014),The Joker (7th December 2012),TRIDENT (27th January 2013)

OCH Member
    Pinar آواتار ها
    نام واقعی
    vali mohammad
    تشکر شده 261 بار در 28 پست
    Pinar آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط sMohammad نمایش پست ها
    سلامبه نظرم این تاپیک جاش خالی بود!
    4 تا سوال دارم البته عمومیه و به سوکت 775 مربوط نمیشه ولی چون تو این سوکت و سوکت 478 بهشون برخوردم گفتم اینجا مطرح کنم1. فقط مادربرد های Gigabyte هستن که امکان آورکلاک با افزایش ولتاژ رو تو قسمت تنظیمات مادربرد دارن؟ یا کلا مادر برد جدیدا این امکان رو دارن؟2. دوستان Blue Screen که میگم همون صفحه اس که وسط کار یهو میاد؟ اون بالاش هم نوشته Windows و Problem و .......پایین صفحه هم یه چیز نوشته فکر کنم Dump Ram جلوش هم از 1 فکر کنم تا 100 میره بعدش هم ری استارت میشه. همینه بلو اسکرین؟3. چه عواملی تو آورکلاک موثر مثلا یکیش دماس، بقیه شون؟4. تو تنظیمات Mother Board قسمت مربوط یه CPU چه جا داره که فرکانس CPU رو نوشته، MAX و MIN هم داره، چه جوری باید رو حداکثر قرارش بدیم به طوری که سیستم بدون مشکل کار کنه؟ وقتی از یه حدی بالا تر میزنم سیستم بالا نمیاد.
    سلام
    1- خیر - بیشتر مادربرد ها قابلیت اورکلاک رو دارن ( بستگی به نوع و مدل مین بعضی ها کم و بعضی ها زیاد و......)
    2-بلو اسکرین دلایل متعددی داره ( به عنوان مثال متناسب نبودن ولتاژ سی پی یو با فرکانس سی پی یو - درست تنظیم نشدن تایمینگ رم و ......)
    3- کنترل دما - درست تنظیم کردن ولتاژها - هماهنگی بین قطعاتی که اورکلاک میشن ( به عنوان مثال با افزایش fsb سی پی یو سرعت رم سیستم نیز متناسب با اون بالا میره و لازمه تا این موضوع رو کنترل کنین و ....) - مهمترین فاکتور تجربه و قلع گیری و .......
    برای رسیدن به مکس ( که در اغلب اوقات غیر ممکنه ) نیاز به اکستریم کولینگ دارید - ولی همانطور که گفتم این موضوع غیر ممکنه و بسته به نوع پردازنده هر سی پی یوی تا حد معینی بالا میره و.......

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

4. 8 کاربر بابت این ارسال مفید از Pinar تشکر کرده اند:

Behnam_2337 (18th April 2013),Blue Rose (12th April 2013),Goodman (12th April 2013),M1K41L (11th April 2013),Mehdi_FXX (18th April 2013),Olesius (12th April 2013),overclock990 (13th April 2013),smrbh (12th April 2013)

OCH Member
    morteza5921 آواتار ها
    تشکر شده 64 بار در 27 پست
    morteza5921 آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط morteza5921 نمایش پست ها
    سلام دوستان راستش یه سیستم 775 دارم که یه مشکلی تو اورکلاک سی پی یو دارم و اونم اینه که وقتی سی پی یو رو تا یه حدی اور میکنم و فرکانس رم به 940-50 میرسه درایور کارت گرافیک میپره و اندازه صفحه ویندوز 600*400 میشه و دیگه درایور نصب هم نمیشه کرد (ارور میده ) ولی وقتی فرکانس سی پی یو رو پایین میارم که فرکانس رم هم پایین تر از 940-50 میاد باز ایراد بر طرف میشه حتی تایمینگ های رم هم تغییر میدم باز هم مشکل برقراره
    مشخصات سیستم مادربرد : biostar tpower i45 سی پی یو : E8400 رم : (corsair xms2 bus 1066 (2*2gb گرافیک : 5870 پاور :700 huntkey
    گرافیک و رم هم تعویض شده با نوع دیگه ولی همین مشکل همچنان هست
    به نظر شما از چی میتونه باشه و راه حلی داره؟

آقا مرتضی عزیز
    اورکلاک مادربردهای بایواستار با افزایش بیس کلاک پردازنده کمی با قلق همراه هست. بنظر میرسه کم بودن فرکانس بخش PCI-E (در بایوس) یکی از دلایل ایجاد اختلال در تصویر شما بعد از اورکلاک پردازنده باشه.
    به عنوان یک پیشنهاد می تونید فرکانس PCI-e در داخل بایوس رو از 100 به 103 مگاهرتز (یا 104 مگاهرتز) افزایش بدید. دقت کنید افزایش فرکانس این بخش بیشتر از 3 یا 4 مگاهرتز دارای ریسک بالایی هست پس
    در افزایشهای این بخش بسیار محتاط باشید.
    بعد از ذخیره کردن تغییرات، سیستم رو بوت کنید ببینیند مشکل هنوز پابرجا هست یا نه.
    اگه با افزایش فرکانس این بخش مشکل هنوز پابرجا بود، در جای دیگه ای دنبال مشکل بگردید و حتماً فرکانس PCI-e بایوس رو به عدد دیفالت (100 مگاهرتز) برگردونید.
    دوست عزیز این کار هم انجام دادم ولی بازهم مشکل پایداره
    التماس دعا

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

6. کاربر زیر بابت این ارسال مفید از morteza5921 تشکر کرده است:

overclock990 (13th April 2013)

OCH Member
    morteza5921 آواتار ها
    morteza5921 آنلاین نیست.
    التماس دعا
    انگار مشکل ما حل شدنی نیست

- - - Updated - - -

التماس دعا

- - - Updated - - -

التماس دعا

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

Moderator
    Olesius آواتار ها
    نام واقعی
    Ali
    تشکر شده 10,386 بار در 1,386 پست
    Olesius آنلاین نیست.
    سلام دوستان راستش یه سیستم 775 دارم که یه مشکلی تو اورکلاک سی پی یو دارم و اونم اینه که وقتی سی پی یو رو تا یه حدی اور میکنم و فرکانس رم به 940-50 میرسه درایور کارت گرافیک میپره و اندازه صفحه ویندوز 600*400 میشه و دیگه درایور نصب هم نمیشه کرد (ارور میده ) ولی وقتی فرکانس سی پی یو رو پایین میارم که فرکانس رم هم پایین تر از 940-50 میاد باز ایراد بر طرف میشه حتی تایمینگ های رم هم تغییر میدم باز هم مشکل برقراره
    مشخصات سیستم مادربرد : biostar tpower i45 سی پی یو : E8400 رم : (corsair xms2 bus 1066 (2*2gb گرافیک : 5870 پاور :700 huntkey

آقا مرتضی عزیز
    اورکلاک مادربردهای بایواستار با افزایش بیس کلاک پردازنده کمی با قلق همراه هست. بنظر میرسه کم بودن فرکانس بخش PCI-E (در بایوس) یکی از دلایل ایجاد اختلال در تصویر شما بعد از اورکلاک پردازنده باشه.
    به عنوان یک پیشنهاد می تونید فرکانس PCI-e در داخل بایوس رو از 100 به 103 مگاهرتز (یا 104 مگاهرتز) افزایش بدید. دقت کنید افزایش فرکانس این بخش بیشتر از 3 یا 4 مگاهرتز دارای ریسک بالایی هست پس
    بعد از ذخیره کردن تغییرات، سیستم رو بوت کنید ببینیند مشکل هنوز پابرجا هست یا نه.
    اگه با افزایش فرکانس این بخش مشکل هنوز پابرجا بود، در جای دیگه ای دنبال مشکل بگردید و حتماً فرکانس PCI-e بایوس رو به عدد دیفالت (100 مگاهرتز) برگردونید.
    دوست عزیز

مشکل شما ناپایداری سیستم هست که باعث مشکلات نرم افزاری می شه!
    خیلی ساده عامل ناپایداری رو باید تعیین کنید > پردازنده هست یا رم؟!
    با تغییر ضریب رم یا کاهش فرکانس پردازنده مشکل حل می شه
    Artemis likes this.

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply
    this is my life homie, you decide yours

چارلی چاپلین: آدم خوبــــــــــی باش
    ولی وقتت رو برای اثباتش به دیگران تلف نکن... !

همیشه آنچه که درباره "من" می دانی باور کن،
    نه آنچه که پشت سر "من" شنیده ای "من" همانم که دیده ای نه آنکه شنیده ای... !

9. 9 کاربر بابت این ارسال مفید از Olesius تشکر کرده اند:

Artemis (17th April 2013),Behnam_2337 (18th April 2013),Hamed_Classic (18th April 2013),Mehdi_FXX (18th April 2013),mohammad775 (18th April 2013),overclock990 (17th April 2013),smrbh (18th April 2013),TERRORIST (17th April 2013),The Joker (17th April 2013)

OCH Member
    morteza5921 آواتار ها
    morteza5921 آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Olesius نمایش پست ها
    دوست عزیز

مشکل شما ناپایداری سیستم هست که باعث مشکلات نرم افزاری می شه!
    خیلی ساده عامل ناپایداری رو باید تعیین کنید > پردازنده هست یا رم؟!
    با تغییر ضریب رم یا کاهش فرکانس پردازنده مشکل حل می شه
    دوست عزیز من نمیخوام فرکانس رو کم کنم و به پایداری برسم من میخوام تا جایی که میشه اور کنم
    و ناپایداری که پیش میاد فقط واسه گرافیک و تصویره وگرنه تو تست ها پایداره

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

Retired Moderator
    Behnam_2337 آواتار ها
    نام واقعی
    بهنام
    تشکر شده 6,279 بار در 489 پست
    Behnam_2337 آنلاین نیست.

آقا مرتضی عزیز
    دوست عزیز
    همانطور که علی آقای عزیز نیز فرمودند بزرگترین مشکل شما ناپایداری سیستم بعد از اورکلاک پردازنده هست.
    خیلی بهتر بود قبل از اینکه اقدام به اورکلاک پردازنده کنید [Only registered and activated users can see links. ] موجود در انجمن رو درخصوص اورکلاک سوکت 775 بصورت کامل مطالعه می کردید. در اینصورت حتما می دونستید که درسته که با افزابش بیس کلاک فرکانس پردازنده بالا میره، اما فرکانس حافظه ها نیز افزایش خواهد یافت.
    شما باید ابتدا فرکانس حافظه ها رو روی حداقل بگذارید بعد با افزایش بیس کلاک پردازنده رو اورکلاک کنید.
    ضمنا برخی از پردازنده ها تا رنج محدودی بدون نیاز به ولتاژ اضافی اورکلاک میشن. اگه شما بیش از این رنج فرکانس پردازنده رو افزایش بدید، امکان داره که سیستم بالا بیاد و ظاهرا مشکلی وجود نداشته باشه اما، با اجرای یک برنامه یا گیم مشکلات به گونه های مختلف نظیر بلو اسکرین، هنگ کردن، ریست شدن سیستم، ایراد در نمایش تصویر و .... خودش رو نشون میده.
    البته بنده به شما پیشنهاد نمی کنم بدون آگاهی و شناخت اصول اورکلاک، نسبت به افزایش ولتاژ پردازنده اقدام کنید چون در اینصورت با خطر سوختن پردازنده گرانقیمت خودتون مواجه خواهید شد.
    پس به جای اینکه تویه این یک هفته هم خودتون رو درگیر کنید و هم چندین بار پست داده و درخواست کمک کنید، می تونید ابتدا اورکلاک رو بصورت کامل آموزش ببینید (مقاله [Only registered and activated users can see links. ] که پردازنده شما هم دقیقا به همین روش اورکلاک میشه) و با چگونگی روشهای صحیح اورکلاک این سوکت آشنا بشید بعد می بینید که به راحتی خودتون می تونید مشکل رو حل کنید.

مجددا توصیه می کنم که قبل از آشنایی کامل با راه و روشهای اصولی اورکلاکینگ به هیچ وجه سراغ این مقوله نرید دوست عزیز

موفق باشید.
    ویرایش توسط Behnam_2337 : 18th April 2013 در ساعت 10:57 AM
    The Joker and Artemis like this.

Motherboard : ASUS 970 FX Processor : Phenom II X2 555
    Main Memory : 2x2 GB Crucial Ballistix Tracer 1333MHz Graphics Card : Gainward 8800GT 256 Bit / 512MB DDR3
    Cooling : Cooler Master Hyper TX3 Power Supply : 580W Green
    ذکات علم و دانش، آموختن آن به دیگران است
    .

قوانین و اساسنامه وبسایت تخصصی اورکلاکینگ هیروز

12. 9 کاربر بابت این ارسال مفید از Behnam_2337 تشکر کرده اند:

Artemis (18th April 2013),Don_Corleone (19th April 2013),Hamed_Classic (18th April 2013),Mehdi_FXX (18th April 2013),mohammad775 (18th April 2013),Olesius (18th April 2013),overclock990 (18th April 2013),smrbh (18th April 2013),The Joker (18th April 2013)

OCH Member
    morteza5921 آواتار ها
    morteza5921 آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam_2337 نمایش پست ها
    دوست عزیزهمانطور که علی آقای عزیز نیز فرمودند بزرگترین مشکل شما ناپایداری سیستم بعد از اورکلاک پردازنده هست.خیلی بهتر بود قبل از اینکه اقدام به اورکلاک پردازنده کنید [Only registered and activated users can see links. ] موجود در انجمن رو درخصوص اورکلاک سوکت 775 بصورت کامل مطالعه می کردید. در اینصورت حتما می دونستید که درسته که با افزابش بیس کلاک فرکانس پردازنده بالا میره، اما فرکانس حافظه ها نیز افزایش خواهد یافت.شما باید ابتدا فرکانس حافظه ها رو روی حداقل بگذارید بعد با افزایش بیس کلاک پردازنده رو اورکلاک کنید.ضمنا برخی از پردازنده ها تا رنج محدودی بدون نیاز به ولتاژ اضافی اورکلاک میشن. اگه شما بیش از این رنج فرکانس پردازنده رو افزایش بدید، امکان داره که سیستم بالا بیاد و ظاهرا مشکلی وجود نداشته باشه اما، با اجرای یک برنامه یا گیم مشکلات به گونه های مختلف نظیر بلو اسکرین، هنگ کردن، ریست شدن سیستم، ایراد در نمایش تصویر و .... خودش رو نشون میده.البته بنده به شما پیشنهاد نمی کنم بدون آگاهی و شناخت اصول اورکلاک، نسبت به افزایش ولتاژ پردازنده اقدام کنید چون در اینصورت با خطر سوختن پردازنده گرانقیمت خودتون مواجه خواهید شد.پس به جای اینکه تویه این یک هفته هم خودتون رو درگیر کنید و هم چندین بار پست داده و درخواست کمک کنید، می تونید ابتدا اورکلاک رو بصورت کامل آموزش ببینید (مقاله [Only registered and activated users can see links. ] که پردازنده شما هم دقیقا به همین روش اورکلاک میشه) و با چگونگی روشهای صحیح اورکلاک این سوکت آشنا بشید بعد می بینید که به راحتی خودتون می تونید مشکل رو حل کنید.
    مجددا توصیه می کنم که قبل از آشنایی کامل با راه و روشهای اصولی اورکلاکینگ به هیچ وجه سراغ این مقوله نرید دوست عزیز
    موفق باشید.
    دوست عزیز ممنون از راهنماییتون اما من همه این هارو مطالعه کرده بودم و چون با رعایت این ها باز هم به مشکل خوردم اومدم یک هفته درخواست کمک میکنم و مطمئن باشید خیلی راه هارو امتحان کردم و به نتیجه نرسیدم و منتظرم دوستانی که مشکلی مشابه داشتن شاید بتونن کمک کننفقط یه چیز رو متوجه شدم تا اینجا که رم ها مشکل ایجاد میکنن و وقتی فرکانس رم از 940 بیشتر میشه این مشکل پیش میاد با چند رم مختلف هم امتحان کردم ولی همشون همین حالت پیش میومد الانم از رم کورسیر 1066 استفاده میکنمو تایمینگ رم هم هرچی تغییر میدم فرقی نمیکنه (فرکانس رم هم رو پایین ترین حالته) حالا بنظرتون مشکل از کجاست
    ویرایش توسط morteza5921 : 18th April 2013 در ساعت 11:59 AM

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

14. 2 کاربر بابت این ارسال مفید از morteza5921 تشکر کرده اند:

Behnam_2337 (19th April 2013),overclock990 (18th April 2013)

Retired Moderator
    Behnam_2337 آواتار ها
    نام واقعی
    بهنام
    تشکر شده 6,279 بار در 489 پست
    Behnam_2337 آنلاین نیست.
    مرتضی عزیز
    یک اسکرین شات از cpu-z در تبهای cpu و memory بذار تا بهتر بشه بررسی کرد. اصلا به تایمینگها هیچ ارتباطی نداره داداش گلم. تایمینگهای حافظه ها رو بذار روی حالت دیفالت باشن.
    پردازنده رو تا چه فرکانسی اورکلاک کردی؟
    ضمنا یکی از رمها رو در بیار و با یک ماژول رم سیستم رو در حالت اورکلاک بوت کن.
    همچنین یکبار جای ماژولهای رم رو تغییر بده.( اگه روی اسلاتهای A هستند بذار روی B و برعکس) سپس سیستم رو در حالت اورکلاک بوت کن.
    از پاورت مطمئن هستی؟ سالم هست؟
    احتمال اینکه مدار تغذیه ولتاژ پردازنده هم هنگام افزایش فرکانس نتونه ولتاژ مورد نیاز پردازنده رو تامین کنه هم هست.
    ولی چیزی که از گفته هات مشخصه اینه که حافظه ها مشکل ایجاد می کنن. با حافظه های از برند دیگه هم تست کردی؟
    در کل مرتضی جان این مشکل میتونه از موارد متعددی باشه. امیدوارم به زدوی به کمک دوستان مشکلت رفع بشه.
    Artemis likes this.

Motherboard : ASUS 970 FX Processor : Phenom II X2 555
    Main Memory : 2x2 GB Crucial Ballistix Tracer 1333MHz Graphics Card : Gainward 8800GT 256 Bit / 512MB DDR3
    Cooling : Cooler Master Hyper TX3 Power Supply : 580W Green
    ذکات علم و دانش، آموختن آن به دیگران است
    .

قوانین و اساسنامه وبسایت تخصصی اورکلاکینگ هیروز

16. 8 کاربر بابت این ارسال مفید از Behnam_2337 تشکر کرده اند:

Artemis (18th April 2013),Hamed_Classic (18th April 2013),Mehdi_FXX (18th April 2013),mohammad775 (18th April 2013),Olesius (18th April 2013),overclock990 (18th April 2013),smrbh (19th April 2013),The Joker (18th April 2013)

OCH Member

تشکر شده 40 بار در 21 پست
    spear آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam_2337 نمایش پست ها
    دوست عزیز
    همانطور که علی آقای عزیز نیز فرمودند بزرگترین مشکل شما ناپایداری سیستم بعد از اورکلاک پردازنده هست.
    حتما می دونستید که درسته که با افزابش بیس کلاک فرکانس پردازنده بالا میره، اما فرکانس حافظه ها نیز افزایش خواهد یافت.
    شما باید ابتدا فرکانس حافظه ها رو روی حداقل بگذارید بعد با افزایش بیس کلاک پردازنده رو اورکلاک کنید.
    موفق باشید.
    تائید میشه.
    منم همین مشکل شما رو داشتم .ولی اومدم قدم به قدم اور کردم.
    اول اومدم فرکانس ram رو به کمترین واحد رسوندم بعد شروع به اورکلاک cpu کردم.
    در مرحله بعد وقتی به فرکانس پایدار cpu رسیدم (که دمای مناسب حفظ شه 65c)بعد اقدام به افزایش فرکانس رم کردم.
    ابتدا به حالت پیش فرض بعد یه تست گرفتم دیدم پایدار بود و سپس رفتم به سمت فرکانس های بال تر . این کارو تا وقتی انجام دادم که به ناپایداریی رسیدم. با بروز ناپایداری اقدام به افزایش ولت کردم.وقتی به انتهای فرکانس رم رسیدم که توست فرکانس cpu محدود میشه
    +یه تست پایداری سپس برای اینکه مقداری بیشتر رو رو اور کلاک کنم (چون احساس کردم ولتاژ زیادی دادم که اجتناب ناپذیر بود)برای اینکه بتونم از 100% این ولتاژ استفاده بهینه کنم اومدم تایمینگ های رم رو دستکاری کردم تا جایی که جا داشت.
    این تجربه من بود تو اورکلاک p45 .امید وارم مفید بوده باشه.

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

18. 2 کاربر بابت این ارسال مفید از spear تشکر کرده اند:

Behnam_2337 (19th April 2013),rouhit_110 (26th April 2013)

OCH Member
    morteza5921 آواتار ها
    morteza5921 آنلاین نیست.
    دوستان مشکل ما حل نشد که نشد ایا میتونه از مین باشه یا این سی پی یو با مین من همخونی ندارن؟(یا یچیزی تو این مایه ها)

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

20. کاربر زیر بابت این ارسال مفید از morteza5921 تشکر کرده است:

morteza.p (29th April 2013)

صفحه 14 از 40 نخستنخست ... 4121314151624 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع