قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
Like Tree21Likes

موضوع: آموزش نصب و راه اندازی سیستم عامل زیبای ubuntu linux 12.10 & 10.0

OCH Member

نام واقعی
    Saeid Azami
    تشکر شده 181 بار در 36 پست
    Saeid.aZm آنلاین نیست.

آموزش نصب و راه اندازی سیستم عامل زیبای ubuntu linux 12.10 & 10.0

به نام خدا
    با توجه به عرضه نسخه جدید از سیستم عامل لینوکس ابونتو بر آن شدیم تا مقاله در ارتباط با چکونگی نصب و راه اندازی این سیستم عامل زیبا را برایتان تهیه کنیم باشد که مورد رضایتتان قرار گیرد.

نکته:دوستان عزیز برای نصب این سیستم عامل در کنار سیستم عامل های ویندوزی از ابزار wubi که در فایل ایمیج و هم لینک دانلود ان برای نسخه 10.04 در مقاله قرار داده شده استفاده کنید .(به سهولت و عدم ایجاد مشکل در بوت لودر های سیستم عامل ها).

لینک دانلود :
    [Only registered and activated users can see links. ]

ویرایش توسط The Joker : 26th August 2013 در ساعت 10:14 AM دلیل: اصلاح لینک دانلود

Motherboard Processor
    Main Memory Graphics Card
    Cooling Power Supply

2. 12 کاربر بابت این ارسال مفید از Saeid.aZm تشکر کرده اند:

Amin_CaraGT2 (29th November 2012),Behnam_2337 (29th November 2012),Don_Corleone (28th November 2012),ErfanDL (28th November 2012),Hamidreza (28th November 2012),M1K41L (29th November 2012),morteza.p (29th November 2012),Olesius (28th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),SETIZEN (28th November 2012),Subzero7111 (29th November 2012),The Joker (28th November 2012)

Moderator
    Olesius آواتار ها
    نام واقعی
    Ali
    تشکر شده 10,386 بار در 1,386 پست
    Olesius آنلاین نیست.
    بسیار هم عالی

سعید جان حداقل بخشی از مقاله رو بهتر نیست قرار بدید؟

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply
    this is my life homie, you decide yours

چارلی چاپلین: آدم خوبــــــــــی باش
    ولی وقتت رو برای اثباتش به دیگران تلف نکن... !

همیشه آنچه که درباره "من" می دانی باور کن،
    نه آنچه که پشت سر "من" شنیده ای "من" همانم که دیده ای نه آنکه شنیده ای... !

4. 6 کاربر بابت این ارسال مفید از Olesius تشکر کرده اند:

Don_Corleone (29th November 2012),ErfanDL (28th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),SETIZEN (28th November 2012),The Joker (28th November 2012),XoMa (29th November 2012)

Retired Moderator
    SETIZEN آواتار ها
    نام واقعی
    حسین
    تشکر شده 5,032 بار در 886 پست
    SETIZEN آنلاین نیست.
    ممنون.کاش یه لطفی میکردید و در آپلود سنتر سایت قرار میدادید.من هر کاری کردم دانلود نشد

Motherboard : MSI Big Bang Marshal - B3 Processor : Intel Core i7 2600k
    Main Memory : G.SKILL Trident X Series 16GB (2 x 8GB) :D Graphics Card : MSI N580 GTX Lightning
    Cooling : Cooler Master V8 Power Supply : Thermaltake toughpowe 1350w
    <a href=http://och.boxup.ir/images/10685481067149458153.jpg target=_blank rel=nofollow>http://och.boxup.ir/images/10685481067149458153.jpg</a>

6. 5 کاربر بابت این ارسال مفید از SETIZEN تشکر کرده اند:

Behnam_2337 (29th November 2012),Don_Corleone (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),The Joker (28th November 2012)

OCH Member
    XoMa آواتار ها
    نام واقعی
    حسین
    تشکر شده 3,367 بار در 290 پست
    XoMa آنلاین نیست.
    سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز و گرامی

ضمن تشکر از شما بابت زحمتی که در اماده ساختن این مقاله ارزشمند کشیدید ؛ بنده حقیر برای بهتر شدن اون پیشنهاداتی دارم که خدمتتون عرض میکنم . امیدوارم مفید واقع شود.

با این که نسخه 10.04 یک نسخه LTS بود که از پشتیبانی بلند مدت 3 ساله برخوردار است ؛ اما این پشتیبانی در اوریل 2013 یعنی کمتر از 5 ماه دیگر به پایان میرسد با توجه به این که 6 نسخه بعد از ان منتشر شده و قدیمی میباشد(2 و نیم سال پیش) ؛ نسخه 10.04 اصلا پیشنهاد خوبی نیست.(موارد دیگه مثل پایداری کرنل این نسخه و پایداری فوق الاده شل و بسیاری موارد مثبت دیگر این نسخه رو هم بنده واقف هستم ؛ اما با تمام اینها نیز اصلا پیشنهاد خوبی نیست)

گذشته از ان نسخه 10.04 اصلا برای سیستم های با سخت افزار ضعیف تولید نشده و ارتباطی به این سیستم ها ندارد . برای سیستم های با سخت افزار ضعیف یا قدیمی ؛ Canonical توزیع زوبونتو را ارائه می نماید. این توزیع با داشتن میز کار سبک Xfce یک توزیع اختصاصی برای نصب بر روی سیستم های ضعیف و قدیمی میباشد.

مورد دیگر GRUB سیستم است که از بین رفتن اون در سیستم ؛ مدت ها کابوس بسیاری از اشخاصی بود که قصد نصب سیستم عامل گنو/لینوکس را در کنار دیگر سیستم عامل های خود داشت و خصوصا این مورد در نسخه های قبل از جمله نسخه 10.04 بسیار مشهود بود . چون اوبونتو بعد از نصب شدن گراب را با مشکل مواجه میکرد و سیستم عامل ویندوز انها قابلیت بوت شدن را از دست میداد و میبایست با روش ها و برنامه های خاصی ان را به حالت قبل برگرداند.

مورد دیگر چگونگی نصب نسخه 10.04 بود که اصلا امکانات و گزینه های ؛ نسخه 12.10 را در اختیار نداشت.بلکه اولین گزینه ان در زمان نصب ؛ این بود که کل هارد را فرمت کرده و فقط اوبونتو را بر روی سیستم نصب می نمود. و این یعنی فاجعه برای کسانی که اطلاعات مهمی در سیستم خود دارند.تازه بعد از نصب و چنانچه کاربری شخصا پارتیشن ها را تعریف و انتخاب میکرد ؛ سیستم عامل ویندوز که بر روی سیستم نصب بوده در لیست قرار نمیگرفت و کاربر به ان دسترسی نداشت که باید با نرم افزارهایی خاص مثل Super Grub اقدام به تعمیر گراب مینمود .

مورد بعد این است که یکی از مهمترین مواردی که کاربران میبایست در هنگام نصب گنو/لینوکس با آن اشنایی داشته باشند ؛ بحث شناخت پارتیشن ها و چگونگی ساخت پارتیشن های لازم برای نصب این سیستم عامل است. این که گزینه های زیادی در هنگام نصب وجود دارند که هر کدام عملی خاص را انجام میدهند قبول ؛ اما پارتیشن های مورد نیاز و ضروری "/" و "Swap" و "/Home" باید کاملا به کاربر معرفی شوند و برای جلوگیری از بروز هرگونه اشکال در فایل ها و پارتیشن های کاربر و تفهیم دقیق مهمترین مرحله نصب ؛ مراحل نصب از گزینه تنظیمات پیشرفته یا Something else در اوبونتو 12.10 ؛ اموزش داده شوند.(در این مرحله و نداشتن اطلاعات کافی در مورد ان ؛ بسیارها مورد باعث بروز مشکلات و دلزدگی کاربران از دنیای گنو/لینوکس شده است).

درباره نصب درایور ها هم عرض کنم که حتی نسخه قدیمی 10.04 نیز نیازی به سرچ برای درایور ها نداشت و با اپدیت کردن خود سیستم عامل ؛ اگر مورد جدید یا اپدیتی منحصرا برای درایور سخت افزاری موجود در سیستم وجود داشت ؛ خود به خود نصب میشد . گذشته از ان کاربری تا صد در صد اطمینان حاصل نکرده که سخت افزاری به درستی شناخته نشده و یا درایوری کاملا نصب نیست ؛ نیاز به سرچ و نصب ان به صورت دستی ندارد.

دوست عزیزم ؛ مقاله کامل و کاربردی شما نیاز به تغییرات اندکی دارد تا ان را تبدیل به یک مرجع قابل استناد و البته قابل انتشار از سایت اورکلاکینگ هیروز نماید. لطفا نسبت به ویرایش این موارد اقدام و مجددا مقاله خود را در سایت قرار دهید.

البته لطف بفرمایید و مقاله را به صورت پست در انجمن قرار دهید تا اولا روال همیشگی و کلی انجمن حفظ شود و همچنین برای کاربرانی که با دانلود به هر نحوی مشکل دارند محدودیتی ایجاد نگردد. لینک دانلود مقاله با فرمت PDF را نیز در اخر مقاله قرار دهید تا بقیه هم از حاصل زحمات شما بهرهمند شوند.

البته لطف بفرمایید فایل PDF و تمامی عکس ها را در اپلود سنتر های اختصاصی سایت اپلود بفرمایید.

طبق قوانین سایت اپلود عکس و فایل در دیگر اپلود سنتر ها ممنوع بوده و شامل ویرایش یا حذف میگردند . به همین علت لطف بفرمایید نسبت به حذف لینک از پست اول و همچنین ویرایش موارد ذکر شده اقدام فرموده و پس از ویرایش مجددا مقاله ارزشمند خود را ؛ به شکل پست در همین تاپیک قرار دهید.

برای وقتی که گذاشتید ممنون و خسته نباشید

با تقدیم بهترین احترامات
    ویرایش توسط XoMa : 29th November 2012 در ساعت 12:02 AM

Motherboard : Fatal1ty Z87 Professional Processor : Intel® Core™ i7-4790K @ 4.8GHz
    Main Memory : HyperX Predator 2*4GB @ 2933MHz Graphics Card : AMD Radeon R9 290
    Cooling : Noctua NH-D14 Power Supply : GREEN GP-885B
    یه مدت تو هات اورکلاک امضام این بود

همتون رو دوست دارم....

بازم میزارمش....

8. 9 کاربر بابت این ارسال مفید از XoMa تشکر کرده اند:

Amin_CaraGT2 (29th November 2012),Behnam_2337 (29th November 2012),Don_Corleone (29th November 2012),ErfanDL (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),Saeid.aZm (29th November 2012),SETIZEN (29th November 2012),TRIDENT (29th November 2012)

OCH Member

نام واقعی
    Saeid Azami
    Saeid.aZm آنلاین نیست.
    با عرض سلام مجدد

در مورد مطالب شما من نیز تا حد زیادی موافقم اما اگر توجه داشته باشید مسلزمات توزیع xubuntu در نسخه های اخیر به نسبت بالا می باشد .دلیل پیشنهاد نسخه 10.04 lts به این دلیل بود که با توجه به هسته قبل نسخه سه و نیاز به مستلزمات سخت افزاری پایین تر و پایداری بالا که خودتونم بهش اشاره کردید و می دونید هسته جدیدی نسخه 12.10 بر اون مبتنی هست تا حدی ناپداره و این مشکل می توه برای دوستانی که از سیستم های که به عنوان قدیمی یاد می کنیم یه مشکل بزرگ باشه.ضمنا بنده تا جایی از طریق دوستان و تحقیق کردم اقبال بیشتر کاربران به محیط گنوم بیشتر از Xfce بوده که به نحوی صلیقه ای است .

در مورد گراب اگر مطالب مقاله رو مطالعه کرده باشید تاکید ویزه ای به استفاده از ابزار wubi جهت تسهیل مراحل نصب داشتم که دیگه مشکل گراب از این طریق کلا منتفی می شه و مطلبی که بهش اشاره نشد عدم پیکربندی گراب لینوکس با ویندوز 8 به دلیل وجود ویژگی
    Secure Boot در صورت وجود سخت افزار ان در نسخه های قبل از 12.10 بوده که باز هم برای سیستم های قدیمی (زیاد استفاده کردم از این کلمه) نیازی نه رعایت و بکارگیری ان به دلیل عدم پشتیبانی از ویندوز 8 نمی باشد.

اما در کل من از مطالب شما کمال تشکر رو دارم چون این سخنان برای پیشرفت و حمایت از دنیای متن باز می باشد.و بنده هم سعی می کنم که تا عصر امروز به امید خدا متن رو ادیت کنم.
    نکته :در هنگام نصب از طریق بوت مستقیم با تعیین پارتیشن / می توانید نصب سیستم عامل را ادامه دهید و نیازی به تعیین پارتیشن swap و home نمی باشد و خود ابزار این مراحل رو انجام میده.

با تشکر

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

10. 6 کاربر بابت این ارسال مفید از Saeid.aZm تشکر کرده اند:

Amin_CaraGT2 (29th November 2012),Don_Corleone (29th November 2012),ErfanDL (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),XoMa (29th November 2012)

OCH Member
    XoMa آواتار ها
    نام واقعی
    حسین
    XoMa آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Saeid.aZm نمایش پست ها
    با عرض سلام مجدد

در مورد مطالب شما من نیز تا حد زیادی موافقم اما اگر توجه داشته باشید مسلزمات توزیع xubuntu در نسخه های اخیر به نسبت بالا می باشد .دلیل پیشنهاد نسخه 10.04 lts به این دلیل بود که با توجه به هسته قبل نسخه سه و نیاز به مستلزمات سخت افزاری پایین تر و پایداری بالا که خودتونم بهش اشاره کردید و می دونید هسته جدیدی نسخه 12.10 بر اون مبتنی هست تا حدی ناپداره و این مشکل می توه برای دوستانی که از سیستم های که به عنوان قدیمی یاد می کنیم یه مشکل بزرگ باشه.ضمنا بنده تا جایی از طریق دوستان و تحقیق کردم اقبال بیشتر کاربران به محیط گنوم بیشتر از Xfce بوده که به نحوی صلیقه ای است .
    پیشنهاد نسخه ای که بعد از اون 6 نسخه دیگه عرضه شده و متعلق به 2.5 سال پیش هست ؛ کلا به هر هدفی که باشه منطقی نیست . خصوصا که فقط 4 ماه دیگه هم بیشتر پشتیبانی نمیشه .

نیازهای سخت افزاری زوبونتو همیشه کمتر از اوبونتو بوده و بعد از 2.5 سال بیشتر شدن اون نسبت به قبل کاملا منطقیه .

اما این منطقی نیست که سیستم عامل 6 نسخه پیش رو پیشنهاد بدیم چون کمی از اوبونتوی امروز نیازهای کمتری به سخت افزار داره . مثل اینه که بنده به یه نفر پیشنهاد ویندوز 95 بدم برای نصب ؛ چون از XP سبکتره !

در باره مسئله سلیقه هم باید عرض کنم که در یک مقاله علمی ؛ نباید نشانی از سلایق باشه و ما به جای کاربران تصمیم بگیریم . مثلا با حساب این که بیشتر گنوم رو میپسندند ؛ از Xfce بگذریم و گنوم رو پیشنهاد بدیم .

مسئله اینه که نمیتونیم از منطق تولیدی Xfce بگذریم
    و با شنیدن یا دیدن چند تا سلیقه از گفتن چیزی که دلیل منطقی داره پرهیز کنیم . منظورم اینه که منطق تولید زوبونتو برای سیستم های کم سرعت هست ؛ شما هم به عنوان نویسنده وظیفه دارید این واقعیت علمی رو به خواننده اعلام کنید ؛ نه اون چیزی که به نظرتون سلیقه کاربرا هست ! همون طور که عرض کردم سلایق در یک نوشته علمی جایی ندارند.

در مورد گراب اگر مطالب مقاله رو مطالعه کرده باشید تاکید ویزه ای به استفاده از ابزار wubi جهت تسهیل مراحل نصب داشتم که دیگه مشکل گراب از این طریق کلا منتفی می شه و مطلبی که بهش اشاره نشد عدم پیکربندی گراب لینوکس با ویندوز 8 به دلیل وجود ویژگی Secure Boot در صورت وجود سخت افزار ان در نسخه های قبل از 12.10 بوده که باز هم برای سیستم های قدیمی (زیاد استفاده کردم از این کلمه) نیازی نه رعایت و بکارگیری ان به دلیل عدم پشتیبانی از ویندوز 8 نمی باشد.
    درسته که شما تاکید ویژه ای کردید که با wubi نصب بشه ؛ اما اگر کاربر بخواد از راه اصلی که نصب دستی هست بره چی ؟؟؟! واضحه که با این دید این نوشته کاملا ناقص میشه و حتی برای کاربر ممکنه مشکل ایجاد کنه . البته در ورژن جدید یعنی 12.10 ؛ خودش گراب رو درست میکنه و عرض بنده باز هم اشاره به این داشت که نویسنده باید تمام جوانب رو در نظر بگیره و در نوشته خودش برای همه اونها مطلب گذاشته باشه.

نکته :در هنگام نصب از طریق بوت مستقیم با تعیین پارتیشن / می توانید نصب سیستم عامل را ادامه دهید و نیازی به تعیین پارتیشن swap و home نمی باشد و خود ابزار این مراحل رو انجام میده.

با تشکر
    والا ما با دنیای متن باز سالهاست که اشنا هستیم و این موارد رو کاملا میدونیم ؛ صحبت بنده سر کاربرا بود و الان هم هست . صحبت اینه که برای نصب این 3 پارتیشن ضروری هستند ؛ در ضمن ممکنه کاربری بخواد نسخه قدیمی تر یا اصلا این که چه مقدار فضا رو به پارتیشن swap یا home اختصاص داده بشه رو خودش تنظیم کنه ؛ بازم واضحه که اون اموزش ناقص و ناکارامد خواهد شد .در اصل باید این 3 پارتیشن معرفی و تشریح بشن تا مقاله نهایت بازدهی رو داشته باشه. پس لطفا برای کامل شدن اون مقاله ارزشمند ؛ مطالبی رو که عرض کردم در نظر داشته باشید .

با تقدیم احترام دوست عزیز
    ویرایش توسط XoMa : 29th November 2012 در ساعت 02:28 AM

Motherboard : Fatal1ty Z87 Professional Processor : Intel® Core™ i7-4790K @ 4.8GHz

همتون رو دوست دارم....

بازم میزارمش....

12. 8 کاربر بابت این ارسال مفید از XoMa تشکر کرده اند:

Behnam_2337 (29th November 2012),Don_Corleone (29th November 2012),ErfanDL (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),Saeid.aZm (29th November 2012),SETIZEN (29th November 2012),TRIDENT (29th November 2012)

OCH Member

نام واقعی
    Saeid Azami
    Saeid.aZm آنلاین نیست.
    درود
    بنده سخنان شما رو 100 درصد قبول دارد و هدف از پست بعدی این بود که همیشه در بحث مسایلی مطرح می شه که از تجربه و دانش افراد نشات گرفته شده و من کلا بحث این چنینی رو دوست دارم چون سازندست . ضمنا نسخه xubuntu 12.04 LTS رو بیشتر ترجیح می دم تا 12.10 نظر شما چیه؟

منظور از پس وند lts: عبارتlong Term Support (با \شتیبانی طولانی می باشد)
    ویرایش توسط Saeid.aZm : 29th November 2012 در ساعت 07:07 PM

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

14. 5 کاربر بابت این ارسال مفید از Saeid.aZm تشکر کرده اند:

Don_Corleone (29th November 2012),ErfanDL (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),XoMa (29th November 2012)

OCH Member
    XoMa آواتار ها
    نام واقعی
    حسین
    XoMa آنلاین نیست.
    درود
    بنده سخنان شما رو 100 درصد قبول دارد و هدف از پست بعدی این بود که همیشه در بحث مسایلی مطرح می شه که از تجربه و دانش افراد نشات گرفته شده و من کلا بحث این چنینی رو دوست دارم چون سازندست . ضمنا نسخه xubuntu 12.04 LTS رو بیشتر ترجیح می دم تا 12.10 نظر شما چیه؟
    بله دوست عزیز ؛ فرمایش شما دقیقا درسته و هدف از بحث و تبادل نظر فقط و فقط دست یابی به دانش بیشتر و به اشتراک گذاری علم هست .

کلا منطق فروم یعنی همین ؛ که متاسفانه بعضی مواقع و برای برخی کاربران با دید اشتباهی بهش نگاه میکنند .

درباره اون نسخه هم طبیعتا چون 12.04 ورژن LTS است ؛ وضعیت بهتری داره و بهتره همون رو در مقاله پیشنهاد بدید .

منظور از پس وند lts: عبارت long time service (با \شتیبانی طولانی می باشد)
    منظور از LTS این جمله نیست . LTS مخفف عبارت : Long Term Support است که همون معنی نسخه ای با دوره پشتیبانی بلند مدت رو میده .

یه نکته ای هم عرض کنم ؛ شما طبق عادت ویندوز ؛ از کلید "\" برای نوشتن حرف "پ" استفاده میکنید که این به علت استفاده کیبورد عربی در ویندوز است ؛ در کیبور فارسی واقعی که اوبونتو استفاده میکنه کلید "M" حرف "پ" رو تایپ میکنه . البته میدونم که میدونستید ؛ عرض کردم که بیشتر بهش دقت کنید .

یه مورد دیگه هم داخل مقاله ننویسید "لینوکس" چون این کاملا اشتباهه . لینوکس فقط یک هسته است و واژه درست برای اتلاق به توزیع ها "گنو/لینوکس" است که هر جا در مقاله وجود داشت ؛ تصحیح بفرمایید .

تو این عکس هم زمان انتشار و دوره پشتیبانی از نسخه های مختلف رو میتونید ببینید که اگر لازم شد در مقالتون ازش استفاده کنید .

این تصویر هم نسخه های منشعب شده از اوبونتو رو نشون میده که شاید لازمتون شد . میبینید که خیلی گسترده هستند .

باز هم موردی بود خوشحال میشم تبادل نظر کنیم

با تقدیم احترام

همتون رو دوست دارم....

بازم میزارمش....

16. 5 کاربر بابت این ارسال مفید از XoMa تشکر کرده اند:

ErfanDL (29th November 2012),Olesius (29th November 2012),Rezasam1 (29th November 2012),SETIZEN (29th November 2012),TRIDENT (29th November 2012)

OCH Member

نام واقعی
    Saeid Azami
    Saeid.aZm آنلاین نیست.
    با سلام و عرض ادب

نسخه ویرایش شده مقاله نیز آماده شد و از طریق لینک زیر در دسترس دوستان می باشد.

ضمنا نتونستم پست اولم رو ویرایش کنم چون این اجازه از سوی سیستم به من داده نشد.ضمنا در مورد انتخاب نسخه 10.04 یه سری مطالب دارم که امشب براتون بیان می کنم.

با تشکر
    ویرایش توسط XoMa : 29th November 2012 در ساعت 08:14 PM دلیل: لطفا مقاله را به صورت پست در تاپیک قرار دهید .

Motherboard Processor
    Cooling Power Supply

OCH Member
    XoMa آواتار ها
    نام واقعی
    حسین
    XoMa آنلاین نیست.
    سلام

دوست عزیز همون طور که قبلا هم خواهش کردم ، لطف بفرمایید به جز لینک دانلود pdf ، مقاله رو به شکل پست در تاپیک قرار بدید .

ممنون از زحمتی که کشیدید .

با احترام
    ویرایش توسط XoMa : 30th November 2012 در ساعت 10:40 AM

همتون رو دوست دارم....

بازم میزارمش....

19. کاربر زیر بابت این ارسال مفید از XoMa تشکر کرده است:

TRIDENT (29th November 2012)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع