قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345
نمایش نتایج: از 41 به 41 از 41
Like Tree45Likes

موضوع: آموزش مود کردن بایوس کارت های گرافیک amd , ati

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    تشکر شده 17,392 بار در 2,993 پست
    ErfanDL آنلاین نیست.

Cool آموزش مد کردن بایوس کارت های گرافیک amd , ati

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

در این پست با یکدیگر نحوه مد و ویرایش بایوس کارت گرافیک های AMD و ATI را می آموزیم. امیدوارم این آموزش مفید واقع گردد.

-----------------------

نرم افزارهای مورد نیاز برای ویرایش و فلش بایوس مد شده ( ویرایش شده ):

RBE Radeon BIOS Editor برای ویرایش بایوس: [Only registered and activated users can see links. ]

ATI Win Flash: برای فلش کردن بایوس در محیط ویندوز: [Only registered and activated users can see links. ]

GPU-Z برای استخراج فایل بایوس از کارت گرافیک که میتوانید از این تاپیک دریافت کنید: [Only registered and activated users can see links. ]

سخت افزارهای مورد نیاز:

یک عدد کارت گرافیک AMD یا ATI

-----------------------

آموزش ویرایش بایوس: ( آموزش زیر به وسیله کارت گرافیک ATI 5850 تهیه شده است )

1- نرم افزار GPU-Z را دانلود و نصب کنید سپس آن را اجرا کنید و روی قسمتی که در تصویر زیر میبینید کلیک کنید.

[Only registered and activated users can see links. ]

سپس گزینه Save to file را بزنید و آن را روی دسکتاپ ذخیره کنید.

2- نرم افزار RBE Radeon BIOS Editor را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید و اجرا کنید.

نمای اولیه از نرم افزار RBE:

برای ویرایش بایوس مورد نظر روی Load BIOS کلیک کنید سپس فایل بایوس که روی دسکتاپ ذخیره کردید را انتخاب کنید. مانند تصویر زیر:

وقتی فایل بایوس را باز کردید در صفحه اصلی نرم افزار RBE مشخصات مربوط به کارت گرافیک شما نمایش داده میشود.

دقت کنید که هیچ یک از گزینه های این قسمت را تغییر ندهید مانند SUB Vendor و Video Card ID چون ممکنه بعد از فلش کارت گرافیک دچار مشکل شود.

3- برای ویرایش کلاک کارت گرافیک روی Clock Setting کلیک کنید.

انجام تغییرات بر روی کلاک و مقدار سرعت پردازنده گرافیکی و حافظه: ( GPU Clock & Memory Clock ):

برای مثال من میخوام کارت گرافیکم که ATI 5850 هست با تغییرات کلاک GPU و کلاک Memory قدرت آن را افزایش دهم.

در تصویر تنظیمات اولیه کارت ATI 5850 مشخص هست:

خوب دوستان همان طور که میدانید سرعت پردازنده گرافیکی با توجه به نیاز آن مقدار آن کاهش یا افزایش پیدا میکند.

برای مثال در حالت IDLE یا بیکاری کارت ATI 5850 سرعت پردازنده گرافیکی را 157 مگاهرتز و سرعت حافظه گرافیکی را به 300 مگاهرتز میرساند.

IDLE GPU Clock: 157 MHz
    IDLE Memory Clock: 300 MHz

و در حالت Performance این مقادیر بین 550 مگاهرتز برای GPU و 900 مگاهرتز برای Memory تغییر پیدا میکند.

Performance GPU Clock: 550 MHz
    Performance Memory Clock: 900 MHz

و در حالت Full Performance که به نهایت قدرت میرسد این مقادیر به 765 مگاهرتز برای GPU و 1125 مگاهرتز برای Memory تغییر پیدا میکند.

FULL Performance GPU Clock: 765 MHz
    FULL Performance Memory Clocl: 1125 MHz

شما در نرم افزار RBE میتوانید این مقدارها را برای پروفایل های مختلف که در بالا توضیح دادم شناسایی و ویرایش کنید.

شناسایی پروفایل های مربوط به حالت های استفاده از GPU و Memory:

منظور از شناسایی پروفایل چیست ؟

یعنی این که در حالت های Boot , Power saving , High Performance , Optimal performance قدرت GPU و Memory به چند مگاهرتز میرسند.

این کار بسیار ساده است. بعد از این که فایل بایوس را Load کردید وارد قسمت Clock Settings شوید سپس از پایین در قسمت Powerplay state structure روی هر یک از قسمت ها که کلیک را نگه دارید آن قسمت

در Clock/Voltage Setting رنگی میشود.

برای مثال من روی Boot کلیک را نگه میدارم و پروفایل مربوط در حالت Boot به رنگ سبز نمایان میشود. مثل تصویر زیر:

به این منظور که وقتی شما سیستم را روشن میکنید در حالت بوت GPU و Memory به به ترتیب روی 765/1125 مگاهرتز تنظیم میشوند.

Boot GPU Clock: 765 MHz
    Boot Memory Clock 1125 MHz

حالا وقتی کلیک را روی Power saving , High Performance , Optimal performance نگه دارید به ترتیب رنگ های قرمز - زرد - سبز نمایان میشوند. مثل تصویر زیر:

به این منظور که در حالت Power
    saving یا همون IDLE که با رنگ سبز نمایان میشود 157 مگاهرتز و 300 مگاهرتز کلاک ها تغییر میکنند.

IDLE GPU Clock: 157 MHz
    IDLE Memory Clock: 300 MHz

در حالت High Performance مقدار کلاک GPU به 550 مگاهرتز و مقدار کلاک Memory به 900 مگاهرتز تغییر میکند.

High Performance GPU Clock: 550 MHz
    High Performance Memory Clock: 900 MHz

در حالت Optimal Performance مقدار کلاک GPU به 765 مگاهرتز و مقدار کلاک مموری به 1125 مگاهرتز تغییر میکند.

Optimal Performance GPU Clock: 765 MHz
    Optimal Performance Memory Clock: 1125 MHz

حالا روی UVD کلیک را نگه دارید تا به رنگ سبز - زرد - قرمز نمایان شود. در ATI 5850 فقط رنگ سبز نمایان میشود. مثل تصویر زیر:

به این منظور که برای UVD فرکانس 400/900 مگاهرتز در نظر گرفته شده است.

UVD GPU Clock: 400 MHz
    UVD Memory Clock: 900 MHz

UVD چیست ؟ UVD یا Universal Video Decoder هست که در این قسمت سرعت مربوط به دکود کردن فایل های تصویری را بر عهده دارد.

حالا وقتی کلیک را روی Power saving , High Performance , Optimal performance نگه دارید به ترتیب رنگ های قرمز - زرد - سبز نمایان میشوند. مثل تصویر زیر: ( این گزینه مانند گزینه بالا هست فقط این برای تعریف حالت دوم Power saving - High Performance - Optimal Performance هست )

ACPI: Disable Load Balancing هم مقادیرش مانند IDLE هست که در حالت بیکاری استفاده میشود.

تا این جا با پروفایل ها و نحوه کار آن ها آشنا شدیم.

خوب حالا که مفاهیم بالا رو فهمیدیم من میخوام بایوس کارتم رو مد کنم.

با پروفایل Boot هیچ کاری نداریم میزاریم به حالت اولیه باشه:

با پروفایل های Power saving - High Performance - Optimal Performance کار داریم

خوب من Power saving یا IDLE رو به حال خودش میزارم.

High Performance به نظر من یه مقدار کمه پس از 550 مگاهرتز به 600 مگاهرتز برای GPU تغییر میدم
    :

Optimal Performance هم به نظر من برای این کارت گرافیک خیلی کمه پس من از 765 مگاهرتز به 800 مگاهرتز برای GPU تغییر میدم و برای Memory از 1125 به 1200 مگاهرتز تغییر میدم:

میرسیم به UVD که کارش دکود فایل های تصویری هست به نظر من این مقدار برای ویدیوهای 4K که کیفیت دوبرابر HD دارند کمه :دی

پس من از 400 مگاهرتز به 550 مگاهرتز برای GPU تغییر میدم و برای مموری از 900 به 1000 مگاهرتز تغییر میدم.

پروفایل های بعدی هم به حالت خودش رها میکنیم.

نکته: ولتاژ هایی که من روی کارت ATI 5850 ویرایش کردم با ولتاژ دیگر مودل های کارت های گرافیک AMD متفاوت است و باید بر اساس کلاک و مودل کارت گرافیک ولتاژ داد.

-----------------------

تنظیم سرعت فن کارت گرافیک:

برای این کار روی Fan Setting کلیک کنید تا به قسمت تنظیمات سرعت فن وارد شوید.

خوب دوستان من با توجه به دمای کارت گرافیک در بازه های مختلف سرعت فن رو افزایش میدم برای مثال:

دما 60 درجه و سرعت فن 35% - دما 70 درجه سرعت فن 40% - دما 80 درجه سرعت فن 55% - دما 90 درجه سرعت فن 78% و..... که در تصویر زیر میبینید:

خوب بعد از این که تمام تنظیمات مورد نظر را انجام دادیم بایوس مد شده را ذخیره میکنیم.

برای این کار از پایین نرم افزار RBE روی Save BIOS کلیک کنید و بایوس را با نام دلخواه نظر ذخیره کنید. دقت کنید که فرمتش ROM یا bin باشد.

-----------------------

آموزش فلش بایوس جدید که مد شده:

نرم افزار ATI Win Flash را از اول همین پست دریافت کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید و فایل ATIWinflash
    را اجرا کنید.

روی Load image کلیک کنید سپس فایل بایوس مد شده را انتخاب کنید.

سپس روی Program کلیک کنید تا عملیات فلش آغاز شود.

وقتی پیام موفقیت آمیز Program Successfully نمایان شد آن را OK کنید و سیستم خود را Restart کنید.

-----------------------

قبل از بایوس مد

بعد از بایوس مد

-----------------------

موفق باشید

منبع: [Only registered and activated users can see links. ]

( انجمن تخصصی اورکلاکینگ هیروز )

نویسنده این موضوع: ErfanDL
    ویرایش توسط Hamed_Classic : 13th August 2013 در ساعت 09:57 AM دلیل: جایگزاری مجدد لینکهای دانلود

Motherboard : ASUS P8P67 WS Revolution - DUAL BIOS MOD Processor : Core i5 3570 @ 4.0 GHz - 1.1 V - 45° C
    Main Memory : G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) @ 2400 MHz Graphics Card : ASUS ROG STRIX 1080Ti 11G Gaming
    Cooling : Tuniq Tower 120 Extreme V2 Power Supply : GREEN GP885-B

2. 47 کاربر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده اند:

3adegh (7th June 2013),ABS92 (1st August 2014),Agent 47 (9th February 2013),aliniceboy (30th January 2014),Aliover (4th June 2013),AMD Radeon (11th February 2013),Amin_CaraGT2 (9th February 2013),Artemis (9th February 2013),Behnam_2337 (12th February 2013),Blue Rose (1st April 2013),Don_Corleone (9th February 2013),golabettruter (8th August 2015),Hamed_Classic (9th February 2013),KaMi (24th February 2013),lorn (24th April 2013),magiteq (10th August 2013),majidw980 (23rd July 2013),MASTER OC 7 (9th February 2013),Mehdi_FXX (9th February 2013),mohammad72 (9th February 2013),mohsen_kesh1234 (31st July 2014),moin_shahin (12th July 2015),morteza.p (12th February 2013),mostafajan (14th July 2015),Mr. DB (9th February 2013),mrmobham (30th June 2014),Olesius (9th February 2013),omid-amd (23rd August 2013),Osuk (11th February 2013),overclock990 (31st October 2014),p.X (21st August 2013),perans (2nd May 2016),Reza Y (9th February 2013),SaeedSYS (13th August 2014),sajjads24 (26th June 2017),sapple (10th July 2013),SASANOC (9th February 2013),SenatorPC (9th February 2013),SETIZEN (9th February 2013),shinobi (1st March 2016),sMohammad (12th August 2013),smrbh (12th February 2013),Tereysi (3rd May 2021),TERRORIST (9th February 2013),The Joker (9th February 2013),Turok (9th February 2013),ZeNer (12th February 2013)

Assistant

تشکر شده 2,168 بار در 614 پست
    amirsss آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط nima_fk نمایش پست ها
    ممنون من واقعیتش نیاز به اندرولت دارم و تغییر مموری کلاک و کور کلاک اما چون مبتدیم دنبال آموزش هستم جایی برای یاذگیری سراغ ندارین؟
    والا میتونید در سایتهای بین المللی که زبانشون انگلیسیه مطالب مورد نظرتون با جزئیات بیشتر ( البته مسئولیت پای خودتان ) اطلاعاتی پیدا کنید
    یا ی.و.تیو. ب

مثلا کارت rx 480

من این کارت رو ندارم اما طبق ادعا ها این کارت با اندرولت پرفورمنس بهتری دارد

شاید هم بتونید بایوس اماده رو گیر بیارید و فقط فلش کنید
    ( تاکید میکنم من از تجربه شما بی اطلاعم و تمام مسئولیت پای خودتان که چگونه میخواید از این مطلب استفاده کنید )
    ویرایش توسط amirsss : 21st October 2017 در ساعت 10:52 AM

Motherboard : Asus z390m Prime Processor : I7 10700k
    Main Memory : GSKILL TRIDENTZ 3200MHZ C16 2X16GB Graphics Card : Evga gtx 1080 ti sc2
    Cooling : Corsair H105 Power Supply : Corsair HX 1050

4. 2 کاربر بابت این ارسال مفید از amirsss تشکر کرده اند:

nima_fk (21st October 2017),Olesius (22nd October 2017)

صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345

کلمات کلیدی این موضوع