قابل توجه کاربران گرامی: تاپیک معرفی اعضاء برای آشنایی بیشتر با یکدیگر (حتما شرکت کنید) لینک
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 17 از 17
Like Tree7Likes

موضوع: آموزش NAT و Port Forwarding برای اتصال شبکه LAN به شبکه WAN

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    تشکر شده 17,392 بار در 2,993 پست
    ErfanDL آنلاین نیست.

Smile آموزش NAT و Port Forwarding برای اتصال شبکه LAN به شبکه WAN

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

در این بخش می آموزیم که چگونه شبکه LAN ( شبکه داخلی ) را به شبکه WAN ( شبکه اینترنت ) متصل کنیم.

NAT چیست ؟

Network Address Translation یا ترجمه کردن آدرس های شبکه به یکدیگر میباشد که این عمل توسط روتر انجام میشود. یک روتر در شبکه وظیفه ترجمه IP ها به یکدیگر را دارد.

برای مثال ما میخواهیم به شبکه اینترنت متصل شویم IP اینترنت ما که به مودم اینترنت اختصاص داده شده است به فرض 130.257.15.10 میباشد و ما برای اتصال به این IP از طریق روتر یا مودم که در شبکه LAN قرار دارد و یک آی پی Invalid یا نا معتبر مثل 192.168.1.2 که IP شبکه داخلی ما هست توسط روتر یا مودم به IP 130.257.15.10 ( اینترنت ) Route یا مسیر یابی خواهد شد تا اتصال ما از شبکه LAN به شبکه جهانی WAN میسر شود.

=======

Port Forwarding یا Port Mapping چیست ؟

هر وسیله ای روی اینترنت یک آدرس IP دارد .و هر آدرس IP به تعدادی پورت تقسیم میشود . وقتی کامپیوتری روی اینترنت می خواهد یک دیتا ارسال کند آن دیتا رو از یکی از پورتهای روی آدرس IP به یک کامپیوتر دیگه ( به پورت روی آدرس IP اون کامپیوتر ) ارسال می کند . یک پورت فقط می تواند استفاده بشه در یک لحظه توسط یک کامپیوتر.

وقتی یک کامپیوتر در اینترنت میخواهد یک داده ای را ارسال کند با یک ادرس آی پی خارجی روی روتر ، روتر نیاز دارد تا بداند که چه کاری باید با آن داده انجام دهد. با Port Forwarding آدرس های خارجی آی پی بسته شده و از طریق یک پورت شما می تونید تو اینترنت داده ارسال کنید.

=======

موارد قابل استفاده از Port Forwarding:

مثلا شما یک سرور ایمیل یا سرور FTP یا سایت یا هر سرور دیگه ای روی کامپیوتر خود راه اندازی کرده اید و میخواهید این سرویس ها را روی شبکه جهانی اینترنت ارسال کنید که از هر جای دنیا بتوانید به سرویس هایی که روی کامپیوتر خود راه اندازی کرده اید دسترسی داشته باشید برای اینکار از Port Forwarding استفاده میکنیم.

======

آموزش:

سخت افزار مورد نیاز:

ADSL Modem Router ( تمامی مودم های ADSL و WiMAX قابلیت روتر و Port Forwarding را دارند )

IP ثابت ( اختیاری )

======

خب من برای مثال روی سیستمم یک سرور FTP راه اندازی کرده ام و میخواهم سرور FTP را به شبکه جهانی اینترنت ( WAN ) متصل کنم.

IP سرور FTP من 192.168.1.10 میباشد و IP ثابت یا IP اینترنت من 130.257.15.10 میباشد.

1- وارد تنظیمات مودم ADSL شوید.

2- قسمت NAT یا Port Forwarding یا Port Mapping را از داخل تنظیمات مودم پیدا کنید.

[Only registered and activated users can see links. ]

3- از قسمت Protocol یکی از پروتوکل های UDP یا TCP را انتخاب کنید ( بستگی به سرور شما دارد که چی تعریف کرده باشید )

4- در قسمت Remote Host آدرس IP ثابت را وارد کنید ( آی پی ثابت را باید از ISP خریداری کنید ) اگر IP ثابت ندارید نیازی به وارد کردن این بخش نیست.

5- در قسمت External Start Port و External End Port پورت مخصوص سرور را وارد کنید ( سرور من FTP هست پس پورت 21 را وارد میکنم. هر سرویسی در شبکه یک پورت خاص دارد )

نکته: در مودم های WiMAX پورت ها باید به صورت Duplicate وارد شوند یعنی به جای 21 باید 2121 وارد کنید.

6- در قسمت Internal Host باید IP سرور و سرویسی که در کامپیوتر خود راه اندازی کرده اید را وارد کنید و در قسمت Internal Port پورت سروری که ساخته اید را وارد کنید.

IP سرور FTP من 192.168.1.10 میباشد و پورت آن 21

7- تنظیمات را ذخیره کنید.

=======

سرور ما بر روی شبکه جهانی اینترنت در دسترس میباشد.

برای دسترسی به سرور خود در یک نقطه دیگر از جهان کافیه آدرس IP ثابت خود را به همراه شماره پورت در انتهای آن وارد کنید تا به شبکه خود دسترسی پیدا کنید

مثلا: ftp://130.257.15.10:21

و برای مودم های وایمکس: ftp://130.257.15.10:2121

نکته: دوستانی که IP ثابت ندارند میتوانند از IP موقت اینترنتی خود استفاده کنند. برای به دست آوردن IP فعلی اینترنت خود وارد Google شوید و کلمه my ip را جستجو کنید. ولی دقت کنید که برای هر بار اتصال باید IP خود را چک کنید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

=======

موفق باشید

منبع: انجمن تخصصی OverclockingHeroes

Motherboard : ASUS P8P67 WS Revolution - DUAL BIOS MOD Processor : Core i5 3570 @ 4.0 GHz - 1.1 V - 45° C
    Main Memory : G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) @ 2400 MHz Graphics Card : ASUS ROG STRIX 1080Ti 11G Gaming
    Cooling : Tuniq Tower 120 Extreme V2 Power Supply : GREEN GP885-B

2. 22 کاربر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده اند:

atisoc0936 (7th August 2014),Behnam_2337 (25th December 2013),CROSSHAIR (26th December 2013),First.Last (23rd October 2016),gooodboy (14th September 2016),HWANWOONG (8th April 2015),imans77 (23rd August 2018),iran2008 (20th December 2014),magiteq (25th December 2013),masoud123 (24th April 2014),Mehdi_FXX (29th December 2013),mohammad72 (25th December 2013),mojtabalone (21st February 2015),msover (19th March 2017),Olesius (28th September 2016),overclock990 (26th December 2013),Reza Y (9th February 2017),SETIZEN (25th December 2013),smrbh (25th December 2013),TERRORIST (26th December 2013),The Joker (26th December 2013),XoMa (26th December 2013)

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    ErfanDL آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط morshedi54 نمایش پست ها
    سلام
    آی پی ثابت دارم و میخوام اتوماسیون اداری رو روی اینترنت بذارم میشه کمک کنید
    که در پورت فوروارد چه تنظیماتی رو باید انجام بدم؟ ممنون از راهنمایی تون
    سلام دوست عزیز

مدل روتر و زیرساخت های شبکتون چیه ؟

Motherboard : ASUS P8P67 WS Revolution - DUAL BIOS MOD Processor : Core i5 3570 @ 4.0 GHz - 1.1 V - 45° C
    Main Memory : G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) @ 2400 MHz Graphics Card : ASUS ROG STRIX 1080Ti 11G Gaming

OCH Member
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    morshedi54 آنلاین نیست.
    سلام dlink 2750u

Motherboard : Not Specified Processor : Not Specified
    Main Memory : Not Specified Graphics Card : Not Specified
    Cooling : Not Specified Power Supply : Not Specified

OCH Member
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    sinasalimi آنلاین نیست.
    سلام
    ببخشید من می خواستم برای انلاین بازی کردن بازی rise of nations 2 هاست کنم ولی وقتی ای پیمو میدم به دوستان اونا نمیتونند جوین شند .
    من هم dmz را فعال کردن هم تو ip mapping adress یه چیزی تو این مایه ها اونجا هم درست کردم با قانون many to one خواستم بدونم درسست است یا نه مثل ا نباید many to many یا ... باشد ؟
    ممنونم میشم راهنماییم کنید.
    با تشکر

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    ErfanDL آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط sinasalimi نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید من می خواستم برای انلاین بازی کردن بازی rise of nations 2 هاست کنم ولی وقتی ای پیمو میدم به دوستان اونا نمیتونند جوین شند .
    من هم dmz را فعال کردن هم تو ip mapping adress یه چیزی تو این مایه ها اونجا هم درست کردم با قانون many to one خواستم بدونم درسست است یا نه مثل ا نباید many to many یا ... باشد ؟
    ممنونم میشم راهنماییم کنید.
    با تشکر
    سلام

شما نباید از IP Mapping استفاده کنید از همان DMZ استفاده کنید

7. 3 کاربر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده اند:

asdaf (19th March 2017),magiteq (19th March 2017),Olesius (19th March 2017)

OCH Member
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    dvbhot آنلاین نیست.
    سلام
    من یک مودم مبین نت و یه مودم d-link dwr-953 دارم که روی مودم d-link یک پورت wan داره.
    میخواستم ببینم چه تنظیماتی باید اعامل کنم که مودم d-link ام بتونه از طریق مبین نت به اینترنت وصل بشه.
    آی پی اتصال به مودم دیلینکو 192.168.0.1 گذاشتم.
    فیلدهایی که میخوادو توی عکس ضمیمه کردم.
    ممنون

Network Administrator
    ErfanDL آواتار ها
    نام واقعی
    عرفان
    ErfanDL آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط dvbhot نمایش پست ها
    سلام
    من یک مودم مبین نت و یه مودم d-link dwr-953 دارم که روی مودم d-link یک پورت wan داره.
    میخواستم ببینم چه تنظیماتی باید اعامل کنم که مودم d-link ام بتونه از طریق مبین نت به اینترنت وصل بشه.
    آی پی اتصال به مودم دیلینکو 192.168.0.1 گذاشتم.
    فیلدهایی که میخوادو توی عکس ضمیمه کردم.
    ممنون

باید روی مود Router قرار دهید

10. کاربر زیر بابت این ارسال مفید از ErfanDL تشکر کرده است:

dvbhot (24th May 2017)

OCH Member
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    dvbhot آنلاین نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ErfanDL نمایش پست ها
    باید روی مود Router قرار دهید
    اصلا گزینه ی روتر نداره
    من فقط از طریق این روشا میتونم وصل بشم
    For Dynamic IP (DHCP) refer to Dynamic IP (DHCP) on page 10.
    For Static IP refer to Static IP on page 11.
    For PPPoE refer to PPPoE on page 12.
    For PPTP refer to PPTP on page 13.
    For L2TP refer to L2TP on page 14.
    For 4G LTE/3G refer to 4G LTE/3G on page 15.

این یه مودمه که میتونه با استفاده از load sharin با استفاده از پورت ون و خط 4g این دوتا رو باهم تلفیق کنه و پهنای باندو افزایش بده.
    برای تنظیم پورت ون هم این مشخصاتی که توی عکس فرستادمو میخواد.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

کلمات کلیدی این موضوع